Afb. 2. Uit de archiefkasten van het Kadaster verdwenen legger (foto René van der Schans, Geo-Info 2009-5) Vakhistorie in Geo-Info In Geo-Info 2009-5 publiceerde René van der Schans over: 'De ontsluiting van het kadastrale verleden - een bron van zorg'. Edward MacGillavry vertaalde voor hetzelfde nummer de bijdrage van John F. Broek: 'Landmeters stralen op het witte doek'. In Geo-Info 2009-9 schreef Henri Pouls over 'Een bijzondere speelkaartenset'. Het gaat om een set speelkaarten, in 1986 uitgegeven door het Duitse mijnbouwbedrijf Saarberg, met zestien oude meetinstrumenten, waarvan er negen worden besproken. Het tijdschrift is ook present op www.geo- info.nl. Boek Tellurometer 'ICES fellows' Jim Smith en Alan Wright schreven The Tellurometer from Dr Wadley to the MRA 7. Het boek kost £25 bij Dave Green (greenlec@tiscali.co.uk). Meer details staan in het juli/augustusnummer van Civil Engineering Surveyor. (www. ices. org. uk/information.php) Het vinden van Oost en West in het Friesland van de zeventiende eeuw Het nog niet goed opgeloste vraagstuk van de lengtevinding kreeg in de 17e en 18e eeuw grote belangstelling van de regeringen van zeevarende naties. Tot aan het einde van de 18e eeuw was het met voldoende precisie en betrouwbaarheid meten en berekenen van het aantal graden Westerlengte of Oosterlengte ten Afb. 3. Waterpas instrument van J. Lefè(b)vre - speel kaart Harten Boer (Geo-Info 2009-9) Afb. 4. Theodoliet met een normale en een excentrische kijker - speelkaart Harten Vrouw (Geo-Info 2009-9) opzichte van de meridiaan van Greenwich een bijna onmogelijke zaak. H.C. Pouls heeft in zijn boek "De Landmeter" in het hoofdstuk "Geografische coördinaten en graadmetingen" op bladzijde 258 deze problematiek van destijds verwoord. Het ging zo ver dat zelfs regeringen van zeevarende naties prijsvragen gingen uitschrijven, die er destijds toe geleid hebben dat George Harrison met de uitvinding en constructie van zijn "Marine Chronometer" het vraagstuk in 1767 tot een goede oplossing bracht en in 1773 de door het Britse parlement uitgeloofde prijs verwierf. Ook de Staten van Holland en Friesland schreven aan het einde van de 18e eeuw dergelijke prijsvragen uit. In Friesland leidde de vraag om het probleem op te lossen echter al een eeuw eerder tot een polemiek tussen de theorie, in deze vertegen woordigd door professor Bernhardus Fullenius Jr. van de Hogeschool van Franeker (1640- 1707), en de praktijk, vertegenwoordigd door de Harlinger schipper Lieuwe Wilemsz Graaf (1652-1704). En over prijsvragen en prijzen gesproken: De Fryske Akademy heeft in 1988 een prijs ingesteld die elke twee jaar wordt uitgereikt aan de beste afstudeerscriptie met een onder werp dat betrekking heeft op Friesland. De Leeuwarder Courant van 12 mei 2009 berichtte dat historicus Arjen Dijkstra dit jaar deze prijs ging ontvangen. Dezelfde krant gaf in haar 112

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 38