Varia: uit oude Gorcumse kranten Voor dit nummer is gesnuffeld op www.gorin- chem. courant, nu. In de Nieuwe Gorinchemse Courant van 11 februari 1880 betuigde W.P. van Hout uit Gorinchem zijn oprechte en harte lijke dank voor de vele bewijzen van belang stelling, "onden'onden bij zijn vijftigjarig jubilé als Landmeter bij het Kadaster." Uit niets blijkt dat hij ermee stopte! Dezelfde krant van 1 september 1889 omschreef hoe lager landbouwonderwijs er uit moest gaan zien: "Wat nu de vakken betreft, deze zouden mijns inziens moeten zijn: a. Praktisch Rekenen, waarbij behoort de eenvoudige beginselen van landmeten en waterpassen. De vraagstukken moeten betrekking hebben op den landbouw en moeten te\>ens dienen om het geleerde te verster ken. Wat de kennis van het landmeten betreft, moet men zich bepalen tot eenvoudige, goedkoope toestellen. Ook het waterpassen moet niet worden opgevat in dien zin, zooals de land meter met zijne kostbare werktuigen dat doet." De Nieuwe Gorinchemse Courant van 29 januari 1899 meldde weer wat anders: "Tegen Mei te huur, wegens vertek van den heer Van Baars, Landmeter, een Heerenhuis met prachtig uitzicht op de rivier, van alle gemakken voorzien." 'De heer Hermanie' Vanaf 1965 mocht ondergetekende op Tekenzaal I van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat in Delft vaak aanhoren dat de vader van zijn senior-collega menéér Hermanie (Joop), voordat de MD er was, al vanuit de Algemeene Dienst aan de Rivierkaart werkte. Uit deze kranten bleek nu, dat zulks echt waar was en de zoon niet de enige was met trots terzake. De Nieuwe Gorinchemse Courant van 22 januari 1905: "Veen - De heer Hermanie, landmeter in algemeenen dienst, ter stand plaats Genemuiden, is voornemens begin Februari hier te komen wonen. Reeds is door hem eene woning gehuurd voor den tijd van 4 jaren." Op 26 maart 1905 stond er een vervolg in de krant: "Veen - In den plaats van den heer Hermanie, landmeter in algemeenen dienst, welke wegens ziekte zijne werkzaam heden niet kon verrichten, is tijdelijk aange steld de heer Vierkant." Zijn genezing werd niet gesignaleerd, maar op 10 mei 1906, ver binnen de vier jaar, wel zijn vertrek: "Veen - De heer Hermanie, landmeter in algemeenen dienst, is met zijne werkzaamheden in deze omgeving klaar en zal begin volgende maand zich vestigen te Raamsdonksveer." Geodesie in Delft en meer De Nieuwe Gorinchemse Courant van 22 maart 1908 schreef over het bezoek van de koningin en prins Hendrik aan de TH: Eindelijk werd het gebouw voor geodesie bezocht, waar prof. J. Heuvelink de hooge bezoekers ontving en rondgeleidde." (was H.J. Heuvelink). De Nieuwe Gorinchemse Courant van 25 juli 1928 had slechter nieuws: "Een ingenieur vond te Delft den dood door een val van den ongeveer 20 M. hoogen observatietoren van het gebouw voor Geodesie." De krant De 5 Rivieren van 17 december 1934 had een kop 'Wageningsche landmeters', maar daaronder stond juist dat hun landmeterscursus van de Landbouwhoogeschool zou worden overgebracht "naar de Technische Hooge- school te Delft, waaraan eveneens zulk een cursus is verbonden." Deze zelfde krant, maar dan van 18 juni 1937, meldde onder Schelluinen: "De Meetkundige Dienst van den Rijkswaterstaat heeft aan een groot aantal ingezetenen per aangetekenden brief medegedeeld, dat ten behoeve van den aanleg van rijksweg No. 15 op hun perceelen grond opmetingen gedaan zullen worden of paaltjes geslagen. Eventueele aangerichte schade wordt vergoed." De Gorcumer van ruim Scheliuinem Een landmeter, onder wiens leiding een deel van rijksweg r.o. 15 afgebakend wordt, heeft bij de ge meentepolitie aangifte gedaan van het vermissen van een veldfleseh en een kost bare verrekijker. Een onbekende heeft ze meegenomen, toen ze onbeheerd in het grans langs de Merwededijk lagen. Afb. 1. De Gorcumer, 10 augustus 1938 116

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 42