1793). Bij het overlijden van de kwartier meester werd diens nalatenschap aan boord verkocht. Onder zijn spullen bevond zich een graadstok en dat vindt Van Zoeren een prima Nederlands woord voor het kruishout. Dolf Hartsuiker, de persoon achter www.adolphas.nl en dus leverancier van illustraties van St. Antonius Abt in nr 2009-2, reageerde op een daarin ook gepubliceerde Varia. Hij veronderstelt dat de uitdrukking 'Hij is aan het landmeten' voor een beschonkene verwijst naar "het meten van afstanden met behulp van de eigen lichaamslengte door steeds voorover te vallen, een stap te doen en weer languit te vallen, etc." In deze opvatting heeft het dus niets te maken met het vermeende drankgebruik van de landmeters, maar met het gedrag van beschonkenen. Martin Veldhuis van liet waterschap Regge en Dinkel mailde auteur Holsbrink van 'Wierdense expositie van 2008' in nr 2009-2 dat de geëxposeerde instrumenten deels ook van de provincie Overijssel waren. Het ver klaart tevens de (achteraf bezien onjuiste) zin dat de instrumenten bij het waterschap nog maar deels waren geïnventariseerd. Jan De Graeve uit Brussel reageerde op de afbeelding van de torquetum op p. 74 van nr 2009-2. 'Hierbij kan ik u bevestigen dat dit instrument werd afgebeeld in 1540 in Petrus Apianus, Astronomicum Caesareum, Ingol- stadt, waarvan een herdruk bestaat van 1970, Leipzig, maar ik heb een afbeelding terugge vonden in de (zeldzame) Introductio in Geografia te Ingolstadt, 1533, en niet te verwarren met de Cosmografia (waarvan meerdere uitgaven bestaan vanaf 1522, 1529, 1533) plus Gemma Frisius 'De Locorum describendorum ratione..." In 2001 benutte De Graeve dezelfde afbeelding bij een tentoonstel ling van de Brusselse landmeters (bij het 125- jarig bestaan van de ULEB). Dirk Wesselink, tot 1988 werkzaam bij het Kadaster in Gelderland, reageerde op de column over boekwerkje A71 van 'KADOR Arnhem' in nr 2009-2: 'Toen in 1974 de Directie Gelderland van het Kadaster werd gevormd (uit de bureaus van de Landmeet kundige Dienst te Arnhem, Nijmegen en Zutphen en het bureau Ruilverkaveling te Arnhem) kwam er een budget voor een eigen bibliotheek. In mijn herinnering vulde die na verloop van tijd twee kasten, samen zo'n 10 strekkende meter. De rubrieken waren aange duid met de letters A, B enz. Zelf heb ik aan de inhoud bijgedragen door het beschikbaar stellen van exemplaren van de Kadastrale Atlassen die in Gelderland verschenen. Enkele jaren geleden hoorde ik dat de bibliotheek, vanwege de concentratie van werkzaamheden in Apeldoorn, was opgeheven. Waar de inhoud was gebleven is me niet duidelijk geworden. Tot ik de column las...' Rien Couwenberg te Uden verkreeg vanuit de fam. Verhoeven te Heusden onder andere een portret door L. Springer van de kadasterland meter L.C. Machen (1791-1851). Het is een waardevolle aanvulling op het artikel van Aardoom over de Machens in nr 2008-4. A fb. 3. Portret van de kadasterlandmeter L. C. Machen (1791-1851) door L. Springer 120

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 46