Voor u gelezen Wilfried Uitterhoeve, Cornelis Kraijenhoff 1758-1840. Een loopbaan onder vijf regeer- vormen. Uitgeverij Vantilt, Nijmegen 2009. 478 bh, ISBN 978 94 6004 013 9, 29,95 Cornelis Kraijenhoff: "Een man van karakter". Dat had de titel kunnen zijn van Uitterhoeves proefschrift over Cornelis Kraijenhoff. Het was de titel van een mooi stukje over Kraijenhoff in "Op zonnige wegen", een bloemlezing voor de lagere school uit 1914. Dit stukje was een be werking van een gedeelte uit "Napoleon in Nederland" van Gijsberti Hodenpijl (1904), die zich weer baseerde op de woorden van Kraijen hoff in zijn autobiografische "Levensbijzonder heden..." (1844). In dit leesstukje wordt verteld hoe Kraijenhoff zich opstelde tegenover keizer Napoleon tijdens diens verblijf in Amsterdam in 1811. De keizer was zeer ontstemd over het optreden van Kraijenhoff als minister van oorlog onder koning Lodewijk Napoleon. Maar tijdens een audiëntie diende Kraijenhoff hem stevig van repliek. Later leidde hij de keizer rond bij een bezoek aan de linie van Amsterdam. Na afloop merkte de keizer op dat hij zeer tevreden was. Hij zei tegen de generaal: "U verdient de goede naam die ge u met recht verworven hebt." Het is waarschijnlijk in de laatste twee eeuwen de eerste en laatste keer geweest dat Kraijenhoff zo voor het voetlicht werd gebracht, althans van de schoolgaande jeugd buiten de kring van geodeten en cartografen. Het proefschrift van de historicus Wilfried Uitterhoeve, fraai uitgevoerd als een kloek boekwerk met mooie illustraties, heeft Kraijenhoff aan de vergetelheid ontrukt. Zijn politieke en militaire loopbaan onder vijf opeen volgende regeervormen, zijn wetenschappelijk werk op het gebied van natuurkunde, waterstaat- kunde, geodesie, topografie en vestingbouw tonen een man van grote vaderlandsliefde en enorme energie. Op grond van zijn activiteiten in de Bataafse en Franse tijd kenschetst Uitterhoeve hem als één van de erflaters die aan de wieg stonden van het moderne Nederland. In geodetische kringen is van vergetelheid nooit sprake geweest. Kraijenhoff is altijd bekend gebleven als de man van de eerste driehoeks meting van Nederland en de grondlegger van de eerste exacte kaart van ons land (de Grote Kaart van Kraijenhoff). Ruim honderd jaar lang werden de resultaten van zijn primaire triangu latie, later verdicht door de officieren van de Militaire Verkenningen, gebruikt als basis voor de topografische kaart van Nederland. Pas na 1910 werd deze vervangen door de resultaten van de Rijksdriehoeksmeting, begonnen in 1885. Terzijde: de nauwkeurigheid van Kraijenhoffs triangulatie is eerder uitgebreid geanalyseerd en beschreven door Nico Haasbroek (1973). Meer in het bijzonder voor de werknemers van de Topografische Dienst bleef Kraijenhoff altijd in gedachte als de grondlegger van deze karteringsinstelling. In 1804 werd Kraijenhoff benoemd tot directeur van het Depot-Generaal van Oorlog, een depot van archieven van Wilfried Ui t terhoeve Coy nel is Kraijenhoff 1758-1840 Een loopbaan 121 onder vij f regeervormen

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 47