kundige, vestingbouwer, politicus en minister in woelige tijden. En die daarbij ook nog tijd had om het hele land op te meten! Peter Gendeke René van der Schans, Midden in het leven van de stad. Eigendom, beheer en omgeving van de joodse begraafplaats anno 1696 aan de Oostzeedijk te Rotterdam. Eigen uitgave, Bennekom 2009, ISBN 978 90 814239-1-5, 36 pp. plus cd-rom, 9 incl. verzendkosten (r. vanderschans@hccnet. nl) Midden in het leven van de stad Verschaffen maatschappelijke vraagstellingen als "wat is waar?" en "wat komt waar?" werk aan geo-informerend Nederland, de internet- locatie www.watwaswaar.nl bedient in de eerste plaats historici en anderen die willen weten hoe het, waar dan ook, in Nederland er vroeger uitzag. Die 'anderen' hoeven niet altijd uit nieuwsgierigheid iets te willen weten, maar ook om bij de ontwikkeling van een gebied of plekje een weloverwogen stap te kunnen zetten. Evenals bij de geo-informatievoorziening zitten bij liet beheer van "watwaswaar" geodeten en/of cartografen aan de knoppen. Als het even kan moetje beide zijn en, natuur lijk, 'iets met het verleden hebben' om dat werk te kunnen doen. Hoewel niet aan de knoppen, is ir. René van der Schans er zo een: geodeet - hij noemt zichzelf graag landmeter - en onderscheiden cartograaf. Bestrijkt "watwaswaar" Nederland in zijn geheel, Van der Schans pakt selectief een hem boeiend plekje en graaft dan, handmatig voorzichtig, met maximaal haalbare diepgang naar het verleden daarvan, primair met aandacht voor hoe het eruit zag, wat er was, wat er stond. Zo had - en heeft? - de Rotterdamse 'Koopgoot' zijn aandacht, een stukje stad met een bewogen gebruiksgeschiedenis, die je er niet van af ziet, maar die niet vergeten mag worden. Geschie denis gaat leven als je er de locatie bij betrekt en de locatie als je weet wat zich daar vroeger heeft afgespeeld en hoe het er toen uitzag. Het werk van Van der Schans en gelijkgestemden is geen beoefening van de geschiedenis van de geodesie, maar een geschiedkundige toe passing van dat vak. Om kaarten en plans in soorten en maten en uit verschillende tijden betrouwbaar op elkaar te leggen en al doende de geschiedenis van een locatie in beeld te kunnen brengen, moetje eigenlijk geodeet zijn. Zoals je dat ook moet zijn om een archeologische vindplaats in kaart te brengen, maar dan net omgekeerd: het verleden recon strueren uit de kaart(en). Het rijke Rotterdamse stadsarchief blijkt hiertoe veel gelegenheid te bieden: kaarten, kadastrale plans, bouw tekeningen, maar ook - en dat is, zeker in het pre-kadastrale tijdperk, voor het begrijpen van opeenvolgende situaties vaak onmisbaar - geschreven geschiedenis ter gelegenheid van processen, besluitvorming, overeenkomsten, noem maar op. In zijn voorjaar 2009 verschenen Midden in het leven van de stad heeft Van der Schans van die flankerende informatie ruim en dankbaar gebruik gemaakt. Mede aan de hand daarvan beschrijft hij hoe eind 17e eeuw op een nu vergeten plekje aan de Rotterdamse Oostzee dijk - destijds buiten de stad en buitendijks - een tot op de dag van vandaag deels bewaard gebleven joodse begraafplaats werd aangelegd. Eigendom, beheer en omgeving van de joodse begraafplaats anno 1696 aan de Oostzeedijk te Rotterdam René van der Schans 123

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 49