Als geboren en getogen Rotterdammer heb ik nooit geweten dat die er was! Ook nooit geweten waarom de nabije Admiraliteitskade zo heette. Historische belangstelling komt vaak later! En er ging, naar nu blijkt, in die buurt meer om dan de bedrijvigheid van de Oost- Indische Compagnie. Daar stond niet alleen de molen aan het Oostplein, die, aan het einde van de Hoogstraat, 14 mei 1940 nog heeft overleefd. Zoals we nu lezen was er daar vroeger meer nijverheid dan nog zichtbaar was toen de molen voor de naoorlogse stads ontwikkeling moest wijken. Van der Schans heeft de ontwikkeling van de begraafplaats en van de omgeving in detail beschreven, alles nauwgezet gedocumenteerd en - zoals van hem te verwachten viel - rijkelijk geïllustreerd met kaartfragmenten, topografische gravures, oude en eigentijdse foto's, foto's van geschreven documenten en anderszins. De 'brochure', zoals de schrijver zijn publicatie noemt, gaat vergezeld van een cd-rom, met daarop het 'verhaal' met digitale links naar de verwezen bronnen. Dit alles voor wie met de materie nader wil kennismaken. Verwijzend naar een door Ton Hokken samengestelde en te publiceren inventarisatie van de ongeveer tweehonderd nog aanwezige zerken, voegde Van der Schans een plattegrond van de begraafplaats toe, met de zerken ingemeten door de afdeling Landmeten Vastgoed informatie van Gemeentewerken te Rotterdam. Dit gebeurde met moderne hulpmiddelen, dus weer geen geschiedenis van de geodesie, maar een bijdrage tot een geschiedkundige toe passing van het vak; een toepassing die bij het zoeken naar geodetische identiteit best eens meer aandacht mag krijgen, zelfs in de kring van historisch bewuste vakgenoten. Voorzover dat de bedoeling van René is geweest, moet hij daar andermaal in zijn geslaagd. Voor geïnteresseerden in deze doorgaans weinig lucratieve, maar desalniettemin lonende toepas sing van de geodesie en in de daarbij gevolgde onderzoeksmethodiek is deze 'brochure' een aanrader; vooral ook voor belangstellenden in de uitkomsten betreffende dit stukje vergeten Rotterdam. De 'brochures' zijn van 1 tot 100 genummerd en de voorraad is beperkt! Leen Aardoom Milja van Tielhof en Petra J.E.M. van Dam - Waterstaat in Stedenland. Het hoogheemraad schap van Rijnland voor 1857. Matrijs Utrecht i.s.m. het hoogheemraadschap van Rijnland, 2006. ISBN 978 90 5345 299 8, 368 bh., 39,95 Op 11 oktober 2005 was het 750 jaar geleden dat graaf Willem II, Rooms-koning, een privi lege verleende aan de 'heemraden van de Spaarndam'. Dit privilege wordt algemeen erkend als het 'Magna Carta' van Rijnland. Naar aanleiding van dit jubileum is Rijnland in 2002 een samenwerking aangegaan met de Vrije Universiteit om een onderzoeksproject uit te voeren en een geschiedenis van het hoogheemraadschap te schrijven vanaf zijn ontstaan tot de hervorming van 1857. In 1857 kreeg Rijnland een nieuw reglement en dit vormde het begin van een studie van L.A.M. Giebels, die in 2002 is verschenen,1 vandaar dat 1857 het eindpunt was van deze publicatie. Het resultaat van dit onderzoek is het hier boven vermelde boek. Dit boek gaat over de geschiedenis van de zorg voor het water in Rijnland, dat is het gebied aan 124

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 50