Column: Geodesia startte 50 jaar geleden De oudste man ter wereld, de Japanse ex-landmeter Tomoji Tanabe, overleed 19 juni 2009 op 113-jarige leeftijd. Vergeleken daarbij is het bescheiden. Toch: vijftig jaar geleden, in september 1959, verscheen het eerste nummer van het maandblad Geodesia. De uitgave was van de nieuwe stichting Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde (NGL). Hoewel 'De beste verhalen van Donald Duck'nummer 130: 'Donald Duck als landmeterantiquarisch beter verkoopt, beelden we ook nummer 1 van Geodesia af. Onderscheidend met de Donald Duck met de witte marge voorop was bij Geodesia de aflopende illustratie op de omslag. (Opvolger Geo-Info voerde dat m.i.v. nummer 2009-7/8 als 'extreme makeover' ook door en liet de grijze marge voorop vervallen.) Bij doorbladeren van dat nummer 1 van Geodesia vallen op een welkom van prof.dr.ir. W. Schermerhom (met Breithauptplaatje!en aandacht vanuit België. NGL-voorzitter J. Riet- veldt, MD-er en nog zonder 'ing.' achter zijn naam, schreef over het blad: "Het is ook ons middel om tot hoger aanzien, tot meer waardering te komen: ook, maar niet alleen, in finan cieel opzicht." Evaluatie daarvan bleef nadien uit. Het eerste nummer van dus september 1959 bevatte acht personeelsadvertenties en dat haalt Geo-Info nu zelden meer.(Allemaal met gedetailleerde informatie over de salarissen en bijbehorende 'huurcompensatie'.) In één kleinere advertentie was het andersom: een Zwitser vroeg - via Geodesia dus - werk in Australië. De genoemde (jaar)salarissen waren uiteraard in guldens en leken dan nóg niet hoog, maar een onopgeplakte Topografische Kaart 1:200.000 was ook nog maar 80 cent. De start van NGL en Geodesia was een mijlpaal in de geschiedenis van de landmeetkunde. Je zou verwachten dat het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (K en L) in 1959 toch minstens enige aandacht aan het nieuwe fenomeen zou hebben besteed. Niets is minder waar en dat komt met terugwerkende kracht arrogant over. De eerste keer dat het woord 'Geodesia' in K en L voorkwam was in 1952: gemeld werd een Bollettino di Geodesia. Het nieuwe Neder landse blad van 1959 kwam pas in 1961 voor het eerst in het tijdschrift voor, omdat een auteur er naar verwees. In december 1961 staat er wel een verslagje in K en L van het eerste Delftse congres van het NGL, "waarin de middelbare en lagere landmeetkundigen verenigd zijn Men vond het een geslaagd debuut en voor de inleidingen werd verwezen naar Geodesia. Dat komt over als een genormaliseerde verhouding, maar dat was wel na pas twee jaar. Aandacht aan de NGL- en Geodesiahistorie werd besteed na het 25- en 40-jarig bestaan, resp. in (NGT) Geodesia 1984-11 en 1999-12, alsmede in het laatste van de bijna 500 nummers van dit blad: 2003-12. In het themanummer '25 jaar NGL' van 1984 werden drie artikelen gepubli ceerd van prijswinnaars van de schrijfwedstrijd 'De landmeetkunde in het jaar 2009'. De gepensioneerde geodeet ir. E. Muller won de le prijs met '2009. Een wenkend vergezicht of een grimmige overpeinzing? 'Hier wordt volstaan met citeren van enkele zinnen: Wat was het werk vroeger toch veel plezieriger. Hij had het hoofdgebouw van het Kadaster in Apeldoorn nog gekend. Dat was nu ingericht voor de huisvesting van kleine gezinnen." Iedereen kan de verhalen binnenkort toch op internet lezen! Adri den Boer 128

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 54