Afb. 2. Inhoud van de kist met in tweede kistje de equerre Het instrument is van Franse origine en gesig neerd 'Secrétan a Paris'. Marc-Frangois-Louis Secrétan was professor in de optica aan de Universiteit van Lausanne tot 1848. De firma werd aanvankelijk in 1789 opgericht doorNoël Jean Lerebours aan Quay de 1'Horloge 69' en was later te vinden op Place du Pont Neuf 13 (1789 of 1795), met een werkplaats op Place Dauphine 282. Secrétan werkte samen met Noël-Marie-Paymel Lerebours in Parijs van 1845 tot 1855 en daarna alleen als 'Opticien de S.A.M. l'Empereur'. Hij deed werk voor l'Observatoire de Paris en vermoedelijk voegden zijn zoon Auguste en neef Georges Secrétan zich bij hem. Later (vanaf 1855 gingen die laatste twee verder onder de naam Maison Lerebours Secrétan.3 Deze laatste firmanaam is te zien op het label in de deksel van de kist. Dit label is echter niet het origi nele, aangezien met de hand geschreven tekst achter dit label verdwijnt en er ook restanten van een vroeger label te zien zijn. Om deze reden is het goed mogelijk dat dit instrument gemaakt is door Mare Secrétan voor 1855 (aangezien dit het jaar is waarin de firmanaam 'Maison Lerebours Secretan' werd geïntro duceerd). Op het label is zelfs nog meer historie zichtbaar: de opvolger van Maison Lerebours Secrétan, C. Epry, stempelde er zijn naam op en haalde het adres 11 Chaussée- d'Antin' door. Epry maakte telescopen en was, in het begin van de 20ste eeuw, de opvolger van het 'Ancienne Maison Lerebours et Secretan, Fondée en 1789'.4 Qua ontwerp is het instrument te vergelijken met een theodoliet van Société de Lunetiers (SDL) uit 1869 in mijn collectie. De basis is hoekig (negenzijdig) uitgevoerd en de stelschroeven hebben een dubbele geribbelde rand. De 35 centimeter lange telescoop heeft net als het instrument van SDL geëtste kruisdraden, maar in tegenstelling tot dat instrument zijn de stadiaharen daarbij verticaal aangebracht. Hoewel dit tegenwoordig niet vaak meer voorkomt, kwamen deze in die tijd regelmatig voor bij instrumenten van Europese makelij.5 Ajb. 3. De complete set Afb. 4. Instrument 80 3 Brenni, P., '19th Century French Scientific Instrument Makers, III: Lerebours et Secretan', in: Bulletin of the Scientific Instrument Society, No. 40 (1994), pp. 3-6 2 Andrews, A.D., 'Cyclopaedia of Telescope Makers, Part 5 (Sae-Sim)', in: Irish Astronomical Journal, 23(1), 1996, pp. 78-80 3 Websters Signature Database on Secretan: http://historydb.adlerplanetarium.org/signatures/ 4 Websters Signature Database on Epry: http://historydb.adlerplanetarium.org/signatures/ Staley, W.W., Introduction to mine surveying, Stanford 1964, pp. 246-259

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 6