Melkweg te maken. De historische film over de basismeting Stroe uit 1913 werd bekeken en becommentarieerd. Er hingen een print alsmede een bedrukt doek van het informatie bord uit 2007 van de ijkbasis Loenermark en ook werden foto's en informatie van het werk van de Finnen Kukkamaki en Honkasalo uit 1957 getoond. Het satelliet-observatorium en GPS kregen aandacht in beeld en tekst. Generaties topografische kaarten van de regio ontbraken evenmin als enkele nieuwere instru menten op driepoten. (Een detail: jammer dat met het waterpasinstrument niet op een baak kon worden gericht.) Opvallend rijk aan instru menten, maar vooral aan tekenmateriaal was een forse tafel met de collectie van de gemeente Apeldoorn. Oud-medewerker John Zoomers vertelde er graag over: 'Dit heet een biseau, maar is gewoon een schaalstok of liniaal en zo werkje met passer en transver- saalschaal.'Voor sommige bezoekers moest hij Afb. 4. John Zoomers met passer, transversaal- schaal. Afb. 5. ...en nog veel meer uitleggen dat de lege flessen van de inkt en niet van de drank waren.... (Een kist om een instru ment gaf trouwens nog de naam 'Afd. Land meten'.) Op een lage vensterbank werden schatten uit het Kadastermuseum getoond tot een 21 cm-Wanschaff-theodoliet toe. Bezoekers werden daarvan op gepaste afstand gehouden door een op de vloer geplakte reeks kopie- kaarten van grootse plannen (van voor 1920) en beperkte realisaties van de villawijk Berg en Afb. 6. Schatten uit Kadastermuseum Afb. 7. Jeugdige belangstelling voor folder van De Hollandse Cirkel 1.36

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 10