Afbeelding 18. GPS satelliet Amerikaans systeem, ontwikkeld door en voor defensie, maar mag vrijelijk gebruikt worden. Het systeem is oorspronkelijk opgezet met 24 satellieten (afb. 18) die op 20.000 km hoogte in vaste banen om de aarde cirkelen. Om je positie hier op aarde te kunnen bepalen moeten minstens de signalen van vier satellieten worden ontvangen (afb. 19). Dan weet je je positie op meters nauwkeurig en dat is goed genoeg voor routeplanners. De voordelen van GPS zijn eigenlijk pas enkele jaren bij consu menten bekend, maar toch weet bijna iedereen tegenwoordig iets af van plaatsbepaling met satellieten. Veel automobilisten hebben een TomTom of een vergelijkbaar systeem in hun auto of mobiele telefoon (afb. 20). Eindjaren 80 beschikt de TU Delft al over GPS-ontvan- gers om daar testmetingen mee uit te voeren. In goed overleg mag de RD een jaar later de testmetingen in de praktijk gaan toetsen. Waar meter-nauwkeurigheid voldoet voor een route planner is dat voor landmeters natuurlijk niet goed genoeg. Door relatief te meten met GPS (d.w.z. meten met 2 ontvangers tegelijk) kan Afbeelding 19. Met 4 satellieten positie bepalen een nauwkeurigheid worden behaald van 1 a 2 cm in de ligging en plm. 5 cm in de hoogte. Eén ontvanger wordt opgesteld op een in RD bekend punt en één ontvanger op de plaats waar een punt bepaald moet worden. Toen in 1987 de RD ging meten met GPS was het systeem nog niet geheel voltooid. Het heeft nog een aantal jaren geduurd voordat de serie van 32 compleet was. Omdat je toch minstens vier satellieten moest kunnen "zien" was het in de begintijd nodig om de meest gunstige tijd uit te kiezen om te meten als er dus minstens vier satellieten overkwamen. Dat hield vaak in dat voor dag en dauw op pad gegaan moest worden. Dat was soms al om vier uur in de ochtend. Dan moest de apparatuur opgesteld worden en één of twee uur blijven draaien omdat over relatief grote onderlinge afstanden werd gemeten. Meten met GPS was toen dus heel vroeg opstaan en veel geduld hebben. Tegenwoordig is het systeem meer dan compleet. Sommige satellieten zijn al afgeschreven terwijl de nieuwe al zijn gelan ceerd. Maar die oude doen het nog steeds goed. Er zijn er nu 32 in werking. Op elk moment van de dag (en nacht) kan er nu dus gemeten worden. Met de komst van GPS binnen de RD werd eigenlijk tegelijkertijd de hoogtecompo nent geïntroduceerd. Waterpassen werd vanaf Afbeelding 20. Navigatiesysteem

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 10