Afb. 4. De kadastertheodoliet van F.W. Breithaupt Sohn, Kassei (D.), 1878, genummerd "St. 1207" (TMD nr. 2000013GEO) moet identiek zijn met het in 1936 te Wageningen als "oude Breithaupt theodoliet 1207" te boek staand astrolabium, dat werd overgedragen aan de TH. meenam. Naast de Marchant en de Brunsviga (Wageningen) staan - voor de deskundige liefhebber - op de lijst ondermeer: een Millionar H.W. Egli (Delft), een Lindström (Delft), een Hannovera (Wageningen), een Rema (Wageningen), een Comptator Hans- Sabielny en een Loga calculator (beide Delft). Onder 88 'diverse linialen en teekengereed schappen' vinden we natuurlijk de merendeels in Wageningen achter te laten linialen, passers, passerdozen, een tekenbord, transporteurs en transversaalschalen (nikkelen en papieren), maar ook een 1 etterapparaat Polynorm (Wageningen), vier "instrumentjes voor het trekken van evenwijdige lijnen (Wageningen), vijf glasplaten voor oppervlaktebepaling (Delft en Wageningen) en ook weer eenvoudige rekenhulpmiddelen, zoals een telraam (Wageningen) en een rekenschijf (Delft). De 'lantaarnplaatjes, afdrukken en negatieven' werden eerlijk verdeeld. De 15 onderscheiden Afb. 5. De schuiftachymeter van Puller-Breithaupt, nummer 3643 (TMD nr. 2000099GEO) kwam al met nummer 3643 als "zelfreducerende tachymeter Puller- Breithaupt, diameter rand 390 mm en over te dragen aan de TH, voor op het schema van verdeling. onderwerpen behelsden onder meer: basisme ting Stroe (Wageningen), basismeting en basis instrumenten Wageningen), portretten (Delft), driehoeksnetten (Delft), fotogrammetrie (Wageningen), antieke instrumenten (Delft). Met 240 items was 'diversen' niet alleen de grootste, maar ook de meest veelzijdige en verrassende categorie, waarbij dadelijk het oog valt op "een doos met foto 's van torens die in Wageningen zou blijven; een herinnering van en aan prof. Dieperink uit de jaren 1901-1917 die hij triangulerend bij de RCGW doorbracht? Verder een greep: houten modellen van instru menten en onderdelen daarvan, drie meetket- tingen, een stereomicrometer van Pulfrich, een coördinatograaf van R. Reiss, een Vectator nr. 109 van de gebroeders Haff, twee Zeiss- stereoscopen, een demonstratiemodel van een Dieperinkbaak, een maquette van Ermelo, een "Nigralbo-steen "15, twee niveaubeproevers, een verbandtrommel, speciale piketten, paraplu's, een zonnetent, "een kist met wiel, waarop een invarband", een handwagen, meubilair, twee tekentafels, een projectielantaarn met lamp en koolspitsen, vijf raampjes voor veldwerk, een aluminium steelpan, een kleminrichting voor het monteren van lantaarnplaatjes, negen ontwikkel- Een product van de in 1917 te Amsterdam gevestigde "Nigralbo" Duplicator Company? 10

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 21