schalen, een vernikkelinrichting met accu, twee platen-droogrekjes, een doos met sjablonen en pennen, een doos scheepsmallen, een draaibank, twee boorschaven, een verstekzaag, allerhande verder timmergereedschap, een 'Prakma' voor het omboren van tekeningen, linialen en drie hoeken, drie potjes waterverf, trekpennen, een dubbelprojectieapparaat voor stereoprojectie, een 9x12 fototoestel, een 6x13 stereofototoestel voor film, platen- en filmcassettes, twee stop watches, een rekenliniaal, een belichtingsmeter, noem maar op! Materiaal voor het onderwijs, maar zeker ook voor onderzoek. De meeste spullen bleven in Wageningen. Naar Delft gingen onder andere de Vectator van de gebr. Haff, de maquette van Ermelo, de Nigralbo- steen, de doos met scheepsmallen, een deel van het timmergereedschap en een stopwatch. atlassen en antieke boeken betreffende carto grafie (Delft), boeken voornamelijk van juridi sche aard (Delft), kaarten (Delft), kaarten, tekeningen enz. (Wageningen) Wat de TH na de verdeling vervangend moest bij kopen is niet bekend, wel dat bij de LHS de Rector het College moest vragen om ruim f 1.500,- voor de aanschaf van ondermeer een poolcoördinatograaf (f 746,-), een "Mesztisch- Kippregelvan Zeiss met drievoet en tekenbord (f429,-) en een invar basisbaak van Wild met sta tief (f233,50). De poolcoördinatograaf verving het exemplaar van Haag-Streit en de Zeiss "Mesztisch-Kippregel" het planchet van Breit- haupt, genummerd 30893, instrumenten die mee gingen naar Delft; Zeiss, omdat Breithaupt het node gemiste instrument niet meer kon leveren.16 De bibliotheek omvatte tien kasten met landmeetkundige en aanverwante vakliteratuur, te weten over wiskunde, cartografie, optica, sterrenkunde en recht; in de vorm van boeken en tijdschriften, maar helaas niet beschreven op titelniveau. Vijf kasten gingen naar Delft, vijf bleven er in Wageningen. Van de tien kasten hadden er vier een meer specifieke inhoud: Afb. 6. Halve cirkel met richtkijker, kompas en niveau van Benjamin Ayres te Amsterdam, in kistje compleet met vervangingsonderdelen, hulpstukken en karteerschalen (TMD nr. 2000055GEO). Stond met statief en "8-kantig kistje met slangenvelbij de naar Delft over te "astrolabia Op zoek naar resten van de boedel Het is verleidelijk - en daar bedoelt dit artikel een aansporing toe te zijn - om na te gaan wat er van identificeerbaar beschreven objecten, in het bijzonder van de theodolieten, waterpas instrumenten, astrolabia en sextanten geworden Afb. 7. Kleine Hollandse cirkel of astrolabium, nog gebruikt door kadasterlandmeter - later ingenieur-verificatieur - J.J. de Koningh (TMD nr. 2000830GEO), volgens briefje in doos: Ten geschenke ontvangen van den Heer G. de Koningh te Arnhem. Het astrolabium is afkom stig uit de nalatenschap van zijn vader, de ingenieur-verificateur van het Kadaster. October 1933 Was in Wageningen bekend als "Astrola bium De Koningh en zou meegaan naar Delft. 16 Als noot 9, ingek. stukken augustus 1936, nr. 755 C d.d. 5/8, handmatige aantekening 20

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 22