'nieuwe graden'. Als logisch vervolg hiervan werd bij de introductie van zakrekenmachines en computerprogrammatuur naast de gebruiks mogelijkheid van 'oude graden' ook een reken- mogelijkheid ingevoerd voor het rekenen met 'nieuwe graden'. Misschien werden ze daardoor toch ook in breder kring bekend. Mils Zoals in de inleiding werd beschreven was er nog een derde stelsel van hoekwaarden, en wel 'mils', in het ABN duizendsten genaamd. Bij de dienstplicht van de vorige eeuw werd van de wapenonderdelen waar met geschut geschoten werd, aan de dienstplichtigen het nodige bijge bracht om de loop in de correcte richting te brengen, en wel met behulp van een hoekmeet- instrumentarium in 'degrees' of, zoals eerder in de inleiding werd vermeld, ook wel in 'mills'. Zo maakte ook de helft van de redactie van vorig jaar, te weten Theo Scheele en ik zelf, hiermee al kennis toen wij in de herfst van 1950 op de Artillerieschool van Breda onze opleiding tot stukscommandant kanoncom mandant) volgden. Hierbij oefenden wij met de richtapparatuur van de Engelse 25 ponder met hoekmeters met een 'degree'-verdeling van de cirkelomtrek in 360 graden. Maar de legerlei ding schafte Amerikaanse 105 mm kanonnen aan met richtapparatuur met hoekmeters in duizendsten, zodat bijscholing noodzakelijk werd. Bovendien was het een periode dat beide hoekmaatverdelingen gelijkertijd werden gebruikt, zodat er tijdens de oefeningen tussen 'degrees' en 'mills' moest worden omgerekend. Bij het snuffelen in oude militaire paperassen werd de hiervoor afgedrukte herleidingstabel gevonden die destijds tijdens de opleiding wel werd gebruikt, (afb.l) Duizendsten of 'mils' werden in het midden van de 19e eeuw in Frankrijk ontwikkeld als een vervolg op de eerder beschreven verdeling van de cirkelomtrek in 400 graden of 4000 deci- graden en werden in de Eerste Wereldoorlog al naast oude systemen gebruikt. Het keizerlijk Rusland had evenwel nog een andere graden verdeling, waarbij een cirkel onderverdeeld was in 600 graden of 6000 decigraden, en Zweden had een verdeling in 6300 decigraden. De Verenigde Staten namen daarna ook het eerder genoemde gradensysteem 'mills' over en Afb. 2. Een "duizendstenboog gebruikten het tijdens de Tweede Wereldoorlog. Bij deze eenheid van 'mills' of duizendsten is de cirkelomtrek verdeeld in 6400 duizendsten en derhalve heeft een nieuwe graad een waarde van 16 duizendsten. Het principe hiervan is gebaseerd op de gedachte dat op een afstand van I km één duizendste gelijk is aan een cirkel afstandje van één meter. Maar de geodeten herkennen direct ook in het getal 64 x 100 6400, die 64 als een cijfer dat de radiaal benadert, zijnde een hoekwaarde van 63,6620 nieuwe graden, die overeenkomt met dat deel van de cirkel dat gelijk is aan de straal van deze cirkel. In het leerboek "Gerichte vlakke Driehoeksmeting en Lager landmeetkundig rekenen" van F. Harkink werd deze materie over radialen op bladzij 12 duidelijk uiteengezet. Gesteld werd daar dat 1 graad op een afstand van 63,66 gelijk is aan 1 meter (booglengte). Na omrekening komen 16 duizendsten op een afstand van 16 x 63,66 ongeveer 1 kilometer overeen met een booglengte van 16 meter. Anders gezegd en zoals eerder werd gesteld: op een afstand van 1 km is één duizendste gelijk aan een cirkelafstandje van één meter. In de landen van de NAVO wordt sindsdien dit gradenstelsel van 'mils' gehanteerd bij de vuurregeling van geschut. Uiteraard waren er ten behoeve van de vuurregeling ook graden bogen, of anders gezegd, duizendstenbogen. (afb. 2) 25

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 27