Caert-Thresoor 2009-4 Streek In het voorafgaande werd een drietal hoekmaat- voeringen beschreven. In de inleiding werd de streek genoemd als een hoekwaarde die gebrui kelijk is in de scheepvaart. Een streek is 1/32 deel van de cirkelomtrek van een kompasroos, die zoals bekend is verdeeld is in 32 wind streken. Een windstreek heeft derhalve een hoekwaarde die ligt tussen de 11 en 12 graden en is gebruikelijk in de zeevaart. Toch werd deze streek, zij het wellicht zeer sporadisch, in vroegere tijden ook wel ter land gehanteerd, zoals blijkt uit de laatste regel van een fragment uit een document van 1566. (afb. 3) Uit het hierbij afgedrukte fragment inzake de beschrijving van de grens met de naam "Wymbritseraswette" blijkt dat deze grens ligt "vuyt den zuyden int noorden anderhalff streeck ten westen En "anderhalff streeck" is ongeveer 16 graden, hetgeen in orde van grootte wel enigszins overeenkomt met de middeleeuwse kavelrichting van het westen van de landerijen van het huidige dorp Noordbergum. Deze kavelrichting maakt op de topografische kaart thans een hoek van ongeveer 9 graden met het kaartnoorden. Het Afb. 3. Fragment uit een Fries document van 1566 verschil tussen beide waarden kan verklaard worden door de declinatie van destijds en de meridiaanconvergentie. Slot Wamieer de beroepskeuze valt op een landmeet kundige opleiding leren de studenten dat er ook een ander, decimaal, gradenstelsel 'nieuwe graden' bestaat, zoals ir. F. Harkink op de bladzijden 11 en 12 van zijn boek "Gerichte Vlakke Driehoeksmeting" in 1945 heeft uiteen gezet, waarbij hij tevens aandacht gaf aan radialen. Tijdens militaire opleidingen leren aanstaande militairen dat er met 'mills' gemeten en berekend wordt. Wanneer de keuze valt op een nautische opleiding leren de aanstaande scheepsofficieren alles van het kompas en de bijbehorende 32 streken. Alle opleidingen benutten, zoals gezegd, een eigen keuze, waarbij de vakkennis van de studenten minstens wordt verrijkt met de wetenschap dat er verschillende hoekstelsels zijn. Voor economen blijkt - aldus www.dnb.nl - een 'hoekstelsel' trouwens een bepaald wisselskoersstelsel te zijn. Bronnen - Wikipedia: Angular mil; Grad - F. Harkink, Gerichte vlakke Driehoeks meting en Lager landmeetkundig rekenen, Amsterdam 1945 - J.H. Holsbrink, 16e eeuwse landmeterij in het Friese veen, in: Geodesia 1994-6, p. 268-270 - Quaclappen, Tresoar (Rijksarchief Friesland), Leeuwarden Uitgave 2009-4 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: De schoolwandkaarten van Nederland van Beekman (1888) en Blink (1894): een kartografi- sche tweekamp tussen geografische zwaargewichten, door Louis Brink; De weergave van Nederland op negentiende-eeuwse cartoonkaarten van Europa, door Marleen Smit; De panoramakaarten van Nederland van Ricus Michels, door Ferjan Ormeling. Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortgezet met een bijdrage over die van het Westfries Archief te Hoorn. Algemene informatie: www.maphist.nl/ct. 26

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 28