Met de landmeter op de foto, Maastricht ±1875 Henk Leenders De werkgroep Historisch Geodetisch Beeld materiaal van de Stichting de Hollandse Cirkel speurt zoals bekend al geruime tijd naar inte ressant historisch geodetisch beeldmateriaal. Daartoe worden systematisch collecties foto's, dia's, video's en films van diverse geodetische bedrijven en instellingen bekeken en zo mogelijk beschreven. Soms ook wordt de werkgroep getipt door niet-werkgroepleden als er iets opduikt dat mogelijk de moeite waard is. Zo wees onze hoofdredacteur, Adri den Boer, de werkgroep op een paar aardige foto's uit Maastricht, datering tussen 1 juli 1875 en 31 december 1880, waarop een landmeter met zijn instrument staat afgebeeld.1 Twee foto 's Beide foto's zijn in het bezit van het Regionaal Historisch Centrum te Maastricht. De eerste foto is als volgt beschreven: Nummer 205: Beschrijving: Bassin, Noorden, Sloopwerkzaamheden aan de overwelfde door vaart van de Zuid Willemsvaart naar het Bassin, tegenwoordig te situeren tussen Fransensingel en Bassin. Gezien vanuit het noorden naar de uitmonding van de Zuid Willemsvaart in het Bassin. Rechts het muur werk van de stadsmuur, met daarachter de aarden wal. Rechts achter de wal een gedeelte van een gebouw, dat de "houtloods van Regout werd genoemd. Rechts vooraan o.a. een Afb. 1. Fotocoll. GA Maastricht nr 00205: omschrijving zie tekst. 1 Dit was dankzij zoeken op 'landmeter' in de beeldbank op www.rhcl.nl. 27

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 29