landmeter met een instrument op een driepoot. De tweede foto bevat de volgende beschrijving: Nummer 206: Bassin, Noorden, Sloopwerk zaamheden aan de overwelfde doorvaart van de Zuid Willemsvaart naar het Bassin, tegen woordig te situeren tussen Fransensingel en Bassin. Gezien in noordwestelijke richting naar de plaats waar voorheen het gewelf van de middelste doorvaart lag. Linksachter, boven de brug de gewelven en het muurwerk van de kazemat van het bastion C. Op de eerste brug o.a. een landmeter met een instrument op een driepoot, waarschijnlijk een theodoliet. Beide foto's betreffen dus een momentopname van sloopwerkzaamheden aan het zogenaamde Bassin, en op beide foto's is een landmeter actief. Waar op de eerste foto (nr. 205) nog gesproken wordt over "een landmeter met een instrument op een driepoot", wordt in de beschrijving van de tweede foto (nr. 206) gesuggereerd dat het om een theodoliet gaat. Dat is opmerkelijk, want als wij de foto's proberen te analyseren, dan is het vrijwel niet vast te stellen of het inderdaad om een theo doliet gaat. Sterker nog, ik ben eerder geneigd te denken dat het, mede ook gezien de aard van de werkzaamheden, eerder gaat om een water pasinstrument (op beide foto 's) dan om een theodoliet. Zo is op foto 205 als wij goed kijken een man met een waterpasbaak van naar schatting 3 meter te herkennen, ten minste als wij de digitale versie van de foto uitvergroten. De baakhouder staat midden op het dammetje in het midden van de foto. Hij draagt een witte broek, een wit vest of hemd, zwart jasje en zwarte platte pet. Door deze outfit wordt al duidelijk dat hij niet behoort tot de ploeg grondwerkers die vrijwel allen in donkere werkkleding staan afgebeeld. De baak houdt hij in zijn linkerhand. De landmeter staat op foto 205 met zijn instrument rechts op de foto en lijkt verdiept in zijn aantekeningen. In elk geval kijkt hij niet zoals vrijwel iedereen op de foto naar de fotograaf. Het is duidelijk dat de fotograaf, en dat geldt voor beide foto's, de volle aandacht heeft van vrijwel alle personen op de foto's. Het is vermoedelijk zo dat gevraagd is om even stil te staan voor de foto. Kreeg de landmeter met zijn 'ingewikkelde' instrument even niet de aandacht? Afb. 2. Fotocoll. GA Maastricht nr 00206: omschrijving zie tekst. 28

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 30