en William Light Varia: XXIV FIG-congres Afb. 5. Afdruk van de lokatie uit Google Earth Willemsvaart en het bassin. Kennelijk is men rond 1875) tot het inzicht gekomen dat het strategische belang van vestingwerken niet meer opging en dat een dergelijke verbinding tussen haven en kanaal erg omslachtig en tijdrovend was. Vandaar dus de sloop van de overwelfde doorvaarten. Op een maquette van Maastricht uit die tijd is nog te zien hoe het er ter plaatse heeft uitgezien.2 Ook op de heden daagse uitsnede van Google Earth is het gedeelte ten noorden van het Bassin waar de smalle tunneldoorgangen zich hebben bevonden nog goed te zien. Slot Het is jammer dat bij dergelijke foto's de namen van de op de foto afgebeelde personen ontbreken. Nu zou dat in dit geval gezien het grote aantal afgebeelde personen misschien ook wel wat veel gevraagd zijn, maar de vraag blijft wie zou toch die landmeter kunnen zijn geweest die op de foto's staat afgebeeld? Natuurlijk is niet met zekerheid te zeggen dat het om een en dezelfde persoon gaat, maar onwaarschijnlijk is dat zeker ook niet. Mogelijk is er in de archieven van Rijks waterstaat nog wel iets terug te vinden over de ambtenaren die destijds actief verbonden waren aan de waterstaatkundige werkzaam heden in de provincies Limburg en Brabant. Bronnen - Regionaal Historisch Centrum te Maastricht - Internet/ wikipedia en o.a. www.tabblo.com/ studio/stories/view/104885/ Google Earth - Cees Verhagen, De Geschiedenis van de Zuid-Willemsvaart, Someren 2000 De dagen voor het XXIV FIG-congres in Sydney is er 9/10 april 2010 een History Work shop Program van de International Institution for the History of Surveying and Measurement. Zie op www.fig2010.com onder 'Social Events Tours' de brochure met het programma. Niet meer dan een voorbeeld is in sessie 2 onder voorzitterschap van Jan de Graeve een lezing van John Porter over de eerste Surveyor-General van Zuid-Australië, kolonel William Light (1786-1839). Zijn landmeetkundig werk voor de stichting van Adelaide vond in 1837 plaats. Hij werd in 1839 begraven in Light Square, Adelaide, met als monument een enorme marmeren zuil metdriepoot en instrument. Adri den Boer Afb. 1. Monument Light Square, Adelaide (www. touradelaide. com Afb. 2. Top monu ment Light Square, Adelaide (www. touradelaide. com) 2 www. tabblo. com/studio/stories/view/104885/ 30

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 32