dat kan nooit interessant meer zijn voor wat we heden ten dage moeten doen. Dat is dus fout! Onze voorgangers waren niet zo dom als het er op zwart-wit fotootjes uit ziet, of op de wat primitief aandoende tekeningen uit het pre- Powerpoint tijdperk. Er werd heel wat nagedacht en onderzocht, en van het resultaat daarvan is veel ook nu nog bruikbaar. De techniek mag dan sterk zijn veranderd, maar mensen, processen, denkbeelden en praktijk ervaringen blijken vaak verrassend actueel te zijn', zo wist hij. Herpositionering Geo Binnen Amsterdam werd vorig jaar de afdeling Geo-informatie geherpositioneerd. Van een klassieke ingenieurs-afdeling, die zich vooral met uitvoerende landmeetkundige werkzaam heden bezighield, werd er een unit Geo-infor- matie gemaakt, die zich primair richt op de realisatie van de geo-basisregistraties. Het ingenieurs-meetwerk is vanaf dit jaar geheel aan de markt overgelaten. Dat betekende een breuk met het verleden, maar dat neemt niet weg dat er een roemrijke geschiedenis ligt van bijna 150 jaar gemeentelijke geo-activiteiten, en Hoff zei daar trots op te blijven. Hoofdstedelijke ambtenaren vonden dat de herpositionering van Geo Amsterdam op de een of andere manier moest worden gemarkeerd. Dat kon natuurlijk met een kaart ententoonstel ling, maar zoiets had men in 2007 al in het Gemeentearchief gehad, zo memoreerde hij. 'Daarom hebben wij, als Dienst Persoons- en Geo-informatie, begin 2009 aan de vereniging GIN met genoegen de sponsoring aangeboden van het digitaliseren van de twee geodetische tijdschriften die vak-geschiedenis hebben gemaakt: Geodesia vanaf 1959 tot en met 2003, en het Nederlands Geodetisch Tijdschrift van 1971 tot en met 1979. (Gelukkig heeft de geodetische wereld na enkele jaren ingezien dat één vaktijdschrift wel genoeg is.) Ons aanbod is niet alleen een markering van de nieuwe positie van Geo Amsterdam, maar ook een eerbetoon aan de lange geodetische traditie van Nederland', zo vervolgde Rienk Hoff. Moderne zoekmethoden Na het kadastrale vaktijdschrift Kadaster en Landmeetkunde (1885-1970), dat vorig jaar Afb. 2. De ondertekening door Jan-Willem van Eek en Henk Hoff digitaal beschikbaar kwam, is dus nu ook het niet-kadastrale complement hiervan digitaal beschikbaar gekomen. Samen met het ook beschikbaar gekomen tijdschrift van De Hollandse Cirkel zelf (1999-heden) geven de tijdschriften een fantastisch tijdsbeeld van de landmeetkunde en geodesie vanaf 1886 tot in het begin van de 21e eeuw. Hoff: 'Daar kunnen de huidige gebruikers nu, met moderne zoekme thoden, uitgebreid uit putten en zo kunnen ze gemakkelijk nagaan of hun probleem mogelijk al eens eerder is opgelost, en hoe dan. Ik hoop dat er rijkelijk gebruik van wordt gemaakt. Lof ook voor de stichting De Hollandse Cirkel, die het initiatief voor het digitale tijdschriftenarchief heeft genomen en het beheer van dat archief verzorgt. En ik daag de vereniging GIN uit om er voor te zorgen dat ook Geo-Info vanaf 2004 er bij komt - die zijn allemaal al digitaal vervaardigd, dus zó moeilijk kan dat toch niet zijn.' GIN-voorzitter Jan-Willem van Eek zei spontaan die uitdaging aan te nemen. (Nu staan alleen de artikelen van 2004-2009/6 in jpg op de webstek www.geo-info.nl.) De suggestie van Hoff om die toezegging er gelijk maar bij te schrijven in de gereed liggende akte ging kenne lijk toch te ver. Deze overdrachtsakte werd in tweevoud ondertekend door directeur Hoff en voorzitter Van Eek (alsmede later ook nog als tweede GIN-bestuurslid door Louis Smit). 3.3

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 35