Circa 170 levende Landmeters De familienamenbank van het Meertens Instituut geeft voor 1947 140 namen Landmeter en voor 2007 169. De naam Geodeet bestaat niet. (www. meertens. know, nl/nfbf) Eratosthenes Batavus in het Spaans Van prof.dr. Mario Ruiz Morales (Universidad de Granada, Centro Nacional de Información Geografica) ontving ik een Spaans artikel over Snellius. Hij gaat de Eratosthenes Batavus van Snellius in het Spaans vertalen en hij heeft mij de afgelopen tijd onder andere om gegevens over Haasbroek gevraagd. Ik heb hem een aantal feiten uit het In Memoriam NGT Geodesia 1985/9) gestuurd. Frans Schroder, ambtelijk secretaris NCG Het Leege Land in innovatieprogramma 'Het Leege Land krijgt een plaats in het innovatieprogramma Live WIRE van Syntens, onderdeel van het Ministerie van Economische Zaken. Hiermee krijgen we de mogelijkheid nog betere educatieve producten te ontwik kelen rond landmeetgeschiedenis en histori sche cartografie. Syntens is onderdeel van Het Ministerie van Economische Zaken en begeleidt ondernemers die technologisch vernieuwend bezig zijn. De leden van het programma Live WIRE krijgen ondersteuning bij de ontwikkeling van nieuwe producten met een technische invalshoek. Het Leege Land heeft een aantal educatieve producten in ontwikkeling die gebaseerd zijn op historische landmeetinstrumenten. Daarmee bieden we het basis- en voortgezet onderwijs instrumenten die leuk zijn om nu mee te werken, maar die leerlingen ook inzicht geven in hoe er vroeger werd gewerkt door landmeters en cartografen. Zij krijgen daarmee inzicht in de geschiedenis van de geo-technologie en kunnen dan beter begrijpen waarom dingen zijn zoals ze zijn. De samenwerking met Syntens zal de komende maanden verder ontwikkeld worden. Naar verwachting ontwikkelen in het eerste halljaar van 2010 de eerste concrete producten: instru menten die je op een speelplaats of in een park kunt neerzetten om te beleven hoe landmeters vroeger hun werk deden. www. hetleegeland. nl) Afb. 2. Omslag Spaans artikel Uit canon Utrecht Zuidoost 'In Zeist is de overgang naar het protestantisme - net als in Driebergen - geruisloos gegaan. De eerste predikant was Cornelis Anthonisz. (ca. 1541-1600/01) monnik, predikant en land meter, stamvader van het geslacht Hornhovius.' (www. regiocanons.nl) Uit canon Arnhem 'De bekendste plattegrond van de stad werd in 1649 gedrukt bij de befaamde kaartendrukkerij van Joan Blaeu uit Amsterdam. De provinciale landmeter Nicolaes van Geelkercken had de kaart tien jaar eerder getekend. Hij was het die voor het eerst, in detail, de stad en het schepen dom in kaart bracht. De kaart van Blaeu is dus eigenlijk de kaart van Van Geelkercken.' (www. regiocanons, nl) Peilen van de Oude Rijn In januari verscheen deel 16 (Verkeer en vervoer) van de Waanders-uitgave 'De Kleine geschiedenis van het Groene Hart'. Daarin stond een opvallende foto van het peilen van de (gekanaliseerde) Oude Rijn nabij Woerden in de jaren 20 van de vorige eeuw. De originele Mario Ruiz Morale! 35

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 37