1 Afb. 3. Peilen van de Oude Rijn (streekarchief Rijnlands Midden) foto bevindt zich in een oud album bij het Streekachief Rijnlands Midden te Alphen aan den Rijn en wordt hierbij met dank daaraan opgenomen. De waterbeheerder was de provincie Zuid-Holland. Adri den Boer Het meten van hommen II en slot In nummer 2009-1 van dit tijdschrift werd een bijdrage opgenomen over het opmeten van de ligging van een in 1941 neergekomen bom door de landmeter van het Kadaster en het intekenen op hulpkaart en bijblad door de tekenaar. Dit naar aanleiding van een berichtje uit de Leeuwarder Courant van 13 november 2008. Het door oud-collega Jelle van der Veen aan de eigenaar van het perceel grasland gemelde feit heeft een vervolg gekregen. De bom wordt (of intussen: werd?) verwijderd volgens de Leeuwarder Courant van 31 oktober 2009. Henk Holsbrink Hollandse Cirkel op expositie Het Landesmuseum Oldenburg had tot 24 januari een tentoonstel ling 'Ex Oriente Lux?' Afb. 4. Omslag van het herziene Museums- handbuch Teil 2 (Ver- messungstechnisches Museum Dortmund) "Am Festakt im Oldenburger SchloB zur feierli- chen Eröffnung der Ausstellung am 25. 10. 2009 hat unser Erster Vorsitzender Ingo von Stillfried teilgenommen. 6 Exponate unseres Museums sind in der Ausstellung zu sehen, u. a. der Hollandischen Kreis aus Leiden von um 1655", aldus bericht 323 op de webstek. Verder verscheen de derde, herziene, druk van het Museumshandbuch Teil 2, van het Vermessungstechnisches Museum in Dortmund, prijs 35,-. (www. vermessungsgeschichte. de) Agenda Het Leege Land 12 maart: college en practicum Historische Landmeettechnieken, Universiteit van Utrecht 11 mei: lezing Nederlandse Landmeet- geschiedenis, Historische Vereniging Dye van Best, Best 14/15 mei: Nederland Paraat, Hoeve De Beek/Grebbelinie, Woudenberg (U) 20/21 mei: Wapendag Regiment Genietroepen, Geniemuseum, Vught (www. hetleegeland. nl) Particulier schenkt meetketting aan Het Leege Land 'Van een vriendelijke particulier ontving Het Leege Land een vroeg twintigste-eeuwse meetketting van 10 meter. Het Leege Land bezit al een aantal meetkettingen (zie het betreffende artikel op de site), maar nog niet een exemplaar zoals nu is geschonken. Het verschil is vooral te zien aan de handvatten en de aanduiding van 5m. Verder zat bij de ketting een originele set van 10 meetpennen, die tijdens het werk gebruikt werden om de lengte van een ketting af te meten en het aantal lengten te tellen. Het Leege Land is bijzonder blij met deze vriendelijke gift en zal de meetketting gebruiken bij de demonstraties en in de levende geschiedenisactiviteiten.' (www.hetleegeland.nl, 21-12-2009) Vakhistorie in Geo-Info Henk Schallenberg, adviseur bij afd. Land meten van Gemeentewerken Rotterdam, publi ceerde in Geo-Info 2009-12 over 'Rotterdam... op de kaart. 125 jaar kaart van Rotterdam (1884 - 2009)'. Zie ook de rubriek Voor u gelezen. 36

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 38