ïa'JI fSJ Voor u gelezen Rotterdam op de kaart Rotterdam op de kaart. 1884-2009. 125 jaar kaart van Rotterdam Redactie: Henk Scltallenberg, afdeling Landmeten, Gemeentewerken Rotterdam Uitgave: Gemeentewerken Rotterdam, oktober 2009, 60pagina's (gratis verkrijgbaar zolang de voorraad strekt via: hn.schallenberg@gw. rotterdam. nl) Met dit boekje, uitgebracht ter gelegenheid van een (nu afgelopen) gelijknamige tentoonstel ling in Historisch Museum Schielandshuis, maak je naar mijn ervaring niet alleen Rotterdammers blij, maar ook bewoners van andere gemeenten. Dank zij auteur Henk Schallenberg, die "slechts de laatste 43 jaar mede vorm heeft gegeven aan de geografie van Rotterdam" kon ik een aantal exemplaren schenken aan leden van een nijvere werkgroep in mijn huidige woongemeente Ede, en deze waren daarmee duidelijk zeer van onder de indruk. Boekje en tentoonstelling waren georganiseerd ter gelegenheid van het feit dat de directeur der Gemeentewerken G.J. de Jongh, met toestemming van B. en W. uiteraard, in 1884, 125 jaar geleden dus, opdracht gaf tot de vervaardiging van een gedrukte kaart 1:2500 van de gemeente. Deze kaart, die in 1886 klaar kwam, moest dienen als grondslag voor onder meer de registratie van de vele toen nieuw aangelegde of aan te leggen leidingen. In het boekje en op de expositie is de kaart natuurlijk getoond, maar ik miste wel een contemporain voorbeeld van het bedoelde gebruik ervan. Daar ging het immers om? Een kleine steekproef voor 1887 in de zeer omvangrijke collectie manuscript- kaarten van Gemeentewerken leverde mij echter nog niets op, maar tot mijn grote verras sing vond ik wel een reeks met verschillende thema's ingevulde kaarten op een steeds gelijke gedrukte ondergrond 1:2500 van de korte tijd later te annexeren buurgemeente Delfshaven, gedateerd 1882, twee jaar dus voor De Jongh's initiatief. Zou De Jongh, die later bekend stond als "brutale Gerrit", vooruitlopend op de annexatie, om strategische redenen al een nieuwe kaart hebben laten maken van de buren? Een soort bedrijfsspionage? Dat komt vaker voor in de geschiedenis, directeur De Jongh was dan ook, als veel van zijn collega's, oud-militair. Henk Schallenberg schetst in het eerste deel van het ook grafisch mooi verzorgde boekje met veel enthousiasme en kennis van zaken de ontwikkeling van de landmeetkundige en de cartografische techniek in de loop der tijd. Het gebruik van de kaarten en later de digitale bestanden had misschien nog wat meer aandacht kunnen krijgen; "kaarten werden en Afb. 1. Titel van de kaart van Delfshaven uit 1882 (met thematische inhoud van 1887) ^Wiuvi VAN DE GEMEENTE DELFSHAVEN %/?£flZENDE 0^ X m Gemeente Rottcrdai KN U EDKK1.TEX f 38

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 40