In memoriam worden immers gebruikt omdat er wat te doen was of is" (vrij naar Mare Hameleers). Maar verwaarloosd is dat onderwerp zeker niet, zie bijvoorbeeld de kaartfragmenten in het tweede deel van het boekje, de eigenlijke catalogus van de tentoonstelling in het Schielandshuis, en de beschouwingen over de onderhuidse trots van Rotterdam, de leidingverzamelkaart. Heel mooi is de beschrijving van de ontwikkeling van de met de hand getekende kaart, via de met een gigantische loodzware plotter vanuit de toen nog helemaal lijngerichte ARTOL- bestanden vervaardigde kaarten op maat, naar de huidige objectgerichte digitale bestanden, die dank zij een jaarlijkse hoogtemeting vanuit een helicopter steeds meer drie-dimensionaal worden. Het zou naar mijn gevoel een prachtig onderwerp van studie zijn om eens uit te zoeken wat nu precies de wisselwerking was tussen de filosofie en technische mogelijk heden van de aanbodzijde en de wensen en technische mogelijkheden van de gebruikers van ruimtelijke informatie: wie liep er nu feite lijk voorop? Maar ik heb het helaas (of gelukkig) te druk met andere dingen. Valt er nog iets kritisch te zeggen? Zeker. Op p. 11 wordt Pieter Ancelin genoemd, een werkelijk voortreffelijk landmeter die rond 1700 in dienst van de stad was. Zijn beroemde dieptelijnenkaart had een plekje verdiend op de tentoonstelling en in het catalogusgedeelte. Aan de rivier dankte de stad haar welvaart en groei! De kaart van Temminck van 1839 wordt behandeld en getoond, maar over de herdruk van 1865 wordt gezegd dat deze niet geactuali seerd zou zijn. Dat is zeker voor het gebied buiten de binnenstad niet het geval. En wat ik heel erg miste was die grafisch en technisch volmaakte kaart van "Rotterdam nieuw 1970 over oud 1940". Maar misschien kan daar nog eens een monografie aan worden gewijd, want in het Gemeentearchief blijken van die kaart nog de deeltekeningen te worden bewaard, een misschien wel uniek monument van de karto- grafische techniek rond 1970, nog met peelcoats en plaklettertjes gemaakt, heb ik van beheerder Guus van Veldhuizen begrepen. Wat een werk. Henk Schallenberg moet daar maar eens gauw langsgaan. Ik ga graag met hem mee, om samen ontroerd te zijn over die ingrij pende veranderingen van de stad en van de techniek om haar af te beelden. René van der Schans Op 13 januari 2010 is onze donateur prof.ir. Jouke Engbert Alberda overleden. Prof. Alberda (1926-2010) was van 1970-1988 hoogleraar Geodesie aan de TU Delft. Hij was van 1980 tot 1997 lid van respectieve lijk de Rijkscommissie voor Geodesie en de Nederlandse Commissie voor Geodesie. Van 1980 tot 1992 was hij secretaris van de Commissie. Geo- Info 2010-3 bevat een uitgebreid In memoriam. ^ENDORp Afb. 2. Fragment van Rotterdam nieuw 1970 over oud 1940 39

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 41