Varia: 'Landmeetkundigen, intellectuelen en Ad van der Meer publiceerde in 2001 over enkele tientallen naar landmeters vernoemde Nederlandse straten en wegen.1 Dat was zonder de pretentie om volledig te zijn, zeker wanneer het woord 'landmeter' niet in de naam voorkwam. Bovendien ging straatnaamgeving ook nadien door. Elandstraat en -plein De gemeente 's-Gravenhage mankeerde nog in de bijdrage van 2001, maar de auteur memoreerde in een vervolgparel dat die gemeente de Elandstraat en een Elandplein kende (sinds resp. 1876 en 1989). Deze zijn vernoemd naar Cornelis Eland(s), die leefde in Afb. 1. Haags straatnaambordje (fotoAdri den Boer) de 17e eeuw. 'Volgens de website van de gemeente was Eland 'cartograaf en graveur', maar op de straatnaambordjes staat duidelijk zijn professie als landmeter vermeld', aldus Van der Meer, die daar geen fotografisch bewijs aan toevoegde.2 Dat gebeurt dan nu maar. Het bleef in Den Haag echter niet bij die straat en dat plein!3 Ferrandweg In 1920 werd in het Laakkwartier-west een weg vernoemd naar Jean Henry Ferrand (1792- 1866), waterbouwkundige, geboren en over leden in Den Haag. Hij was landmeter bij de Waterstaat en werd later belast met de kanali satie van de Sambre. Hij was ook voorzitter van een commissie die onderzocht of de bouw van bruggen over grote rivieren bezwaren gaf. Ferrand kreeg al jong een admissie als landmeter van Holland: 23 september 1808.4 Zijn carrière als 'officier van het Korps van de Waterstaat' is gepubliceerd.5 Ary van der Spuyweg In 1950 werd in de Archipelbuurt een weg vernoemd naar Ary van der Spuy (1781-1868). Hij was onderwijzer, wiskundeleraar aan de Latijnse school, landmeter en houtvester van de Nederlandse koningen. Vooral aan zijn langzaam-aan-actie als landmeter is het te danken dat de opdracht van keizer Napoleon om het Haagse Bos te kappen niet is uitge voerd. Van der Spuy moest het bos in tien porties delen, waarvan er telkenjare één zou worden gekapt en verkocht. Een woordenboek zegt: 'Reeds in 1812 werd hem door den opperhoutvester als arpenteur-forestier opgedragen het Bosch op te meten en in kaart te brengen, in verband met het bevel van Napoleon het geheele bosch om te hakken. Dit besluit kwam gelukkig niet tot uitvoering ten gevolge der omwenteling van 1813, waaraan van der Spuij een actief aandeel nam.' Vóór de Tweede Wereldoorlog bevond zich in het Haagse Bos een gedenkteken voor Van der Spuy. (Voor hen die graag van geschiedenis 1 Ad van der Meer, Landmeter, waar is uw straat?, in: Geodesia 2001 -1p. 32-35 2 Ad van der Meer, Landmeters vernoemd, in: Geodesia 2002-12, p. 450 3 Tenzij anders vermeld is de bron voor de beschrijving van de Haagse namen de webstek www.denhaag.nl. 4 E. Muller en K. Zandvliet, Admissies als landmeter in Nederland voor 1811, Alphen aan den Rijn 1987, p. 187 5 Roel de Neve, In dienst van 's Rijks Waterstaat, in: Jaarboek Centraal Bureau voor Genealogie 57, 2003, p. 166/167 40

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 42