leren: zijn langzame werken als landmeter wordt nu nog met ere gememoreerd tot in buurtkrantjes en op www.archipelbuurt.nl toe.) Verheeskade In de buurt Laakhaven-west werd in 1997 een kade vernoemd naar Hendrik Verhees, 1744- 1813, beëdigd landmeter te Boxtel. Hij maakte talloze opmetingskaarten in de provincie Noord-Brabant, zowel van dorpen en steden als van rivieren en wegen, maar vervaardigde ook waterstaats- en zeekaarten. Hij was bijzonder actief op waterstaatkundig gebied en met name geïnteresseerd in de waterwegen in Noord- Brabant. Verhees was, naast zijn landmeetkun dige activiteiten, ook actief als aannemer en architect, vervulde bestuursfuncties op lokaal, provinciaal en landelijk niveau en verzamelde een belangwekkende topografische documen tatie. Over hem verscheen in 2007 een dik boek: Hendrik Verhees op de kaart gezet. Hoornse plannen Eind 2008 werden historische straatnamen vastgesteld voor de nog te ontwikkelen delen van Bangert en Oosterpolder in Hoorn.6 De straten in fase 3 krijgen het thema 'landmeters- gereedschap Vastgesteld zijn de namen Hollandse Cirkel, Jacobsstaf en Meetketting. (Op een webstek en op een gedrukte gemeente lijke informatiepagina van 7 januari 2009 staan ze goed beschreven!) Voor fase 4b is het thema 'Landmeetkundigen, intellectuelen en carto grafen (In dezelfde media is uitgelegd wat landmeetkundigen en cartografen zijn, maar wat intellectuelen zijn niet.Behalve bij de Hoornse hemelcartograaf Cellarius wordt van de individuen niets uitgelegd. Gekozen werden als straatnaam: Adriaan Anthoniszstraat, Jacob Brasserstraat, Jan Doustraat, Albert van Damstraat, Andreas Cellariushof, Gemma Frisiushof, Gerrit Langedijkstraat, P. van der Meerschstraat, Hendrik Potstraat en Lucas Sinckstraat. De meeste landmeters komen met hun admissie voor in Muller en Zandvliet. Adriaan Anthonisz werd sinds 1997 extra bekend door het beeld van hem in Alkmaar. Jacob R. Brasser was landmeter te Hoorn. Jan Dou werd in het laatste decennium extra bekend door publicaties over zijn uitvinding van de Hollandse Cirkel.7 Naast prominenten werd ook Albert (Jansz.) van Dam (1656-1720) op wikipedia bekend als landmeter. Geograaf Gemma Frisius (1508-1555) zal een van de bedoelde 'intellectuelen' zijn. Gerrit (Dirksz) Langedijk (1560/61-1624) werd bekend door een kaart van de Zijpe uit 1600. De Hoornse Pieter van der Meersch werd dat van de kaart van de Westfriese zeedijk van 1638.8 Hendrik Pot is niet te vinden, maar men zou kaartmaker Hendrik Post van het Gooi kunnen bedoelen. Sinck ten slotte werd in Amsterdam vernoemd in de Lucas Jansz Sinckbrug. Als stadsland meter werkte hij daar aan de uitleg van 1612 en daarmee aan het fundament van de grachten gordel. De bouw van de fasen 3 en 4 van Bangert en Oosterpolder moet nog aanvangen. De planning is dat de grond dit vooijaar bouwrijp is. Het zal dan zeker pas begin 2011 worden voordat de woningen opgeleverd gaan worden en straatnaambordjes geplaatst zullen worden. Stimulerend slot? Haagse en Hoornse fenomenen dat er meer straten naar landmeters en hun gereedschap zijn vernoemd dan men denkt, komen meer voor. Een oproep aan de lezers om nog meer ongepubliceerde voorbeelden door te geven gaat hierbij! (En natuurlijk wisten de vaklui van weleer al dat 'geodesie meer was dan landmeten', dat 'geo verbreedde' etcetera.) Neem nog een gemeente als Haarlemmermeer. In 1959 besloot men om een nieuwe straat de naam Engelmanstraat te geven. Dat was naar Jacob Engelman (overleden in 1826), landmeter bij Waterstaat van 1784 tot 1804. Als landmeter van Holland werd Engelman, geboortig van Bloemendaal, geadmitteerd op 6 www.bangertenoosterpolder.nl/index. php?table=nieuws&ID=51 7 H.C. Pouls, De landmeter Jan Pieters Dou en de Hollandse Cirkel, Delft 2004 8 Piet Boon, De kaarten van de Westfriese zeekerende dijken uit 1638: een verkenning, in; Caert-Thresoor 1988-4 41

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 43