Alle officieren - ook Biben en Huguenin - werden op de oorspronkelijke stukken vermeld zonder hun voornamen of -letters, wat doet vermoeden dat zij onder hun collega's- ingenieur geen achternaamgenoten hadden. Het ligt voor de hand te veronderstellen dat 2de luitenant-ingenieur Van der Kemp de gelijknamige "landmeter en ingenieur" was met wie Van Lennep en Van Hogendorp in 1823 te Bolsward kennis maakten. Concluderend dat het Topographisch Bureau in de jaren 1820-1824 slechts één 2de luitenant Van der Kemp kende en dat die, gezien zijn rang, toen om en nabij de twintig moet zijn geweest, valt het oog op Pieter Hendrik, de op 2 mei 1801 in Den Haag geboren zoon van mr. Johannes Cornelius van der Kemp (1768-1823) en Caroline Adriana de Lille. Pieter Hendrik was van goede komaf8 en een officiersoplei ding aan de in 1814 in het nabije Delft gestarte Koninklijke Artillerie- en Genieschool moet voor hem een gepaste uitdaging zijn geweest. Na zijn opleiding zal hij in of kort vóór 1819 zijn geplaatst bij het Topographisch Bureau om te assisteren bij de topografische opnemingen langs de Maas en in Noordoost-Nederland. Mogelijk was luitenant Van der Kemp tot 1829 in Oost-Nederland nog betrokken bij de voort zetting van de kartering; zeker is dat hij in 1830 als genist gelegerd was in Antwerpen, waarheen hij, na een periode van detachering naar Mechelen, medio september werd terug geroepen om te helpen de Citadel in staat van verdediging te brengen. Citadel van Antwerpen Aanvankelijk waren het schermutselingen met de omwonende opstandige zuidelijke landge noten die de bezetting bezig hielden, waarbij de historische actie op 5 februari 1831 van luitenant ter zee 2de klasse Jan van Speyk ook op Van der Kemp grote indruk moet hebben gemaakt. De patstelling werd doorbroken toen Frankrijk zich in de zomer van 1832 daadwer kelijk met de zaak inliet en de commandant van een samengetrokken legermacht op 30 november de Citadel opeiste. Er volgde een beleg van ruim drie weken met wederzijdse beschietingen en verliezen. Daarbij werd Van der Kemp - sinds het voorjaar van dat jaar kapitein der genie - in de namiddag van 22 december bij de verdediging van Bastion nummer 4 door een Franse geweerkogel, in zijn bovenbeen, buiten gevecht gesteld; daags vóór de overgave, die, gewond als Van der Kemp was, leidde tot zijn evacuatie per schip naar Holland. Daar kwam hij weer op verhaal en zijn gelijknamige zoon Pieter Hendrik (1845- 1921) zou het gebeuren aan de hand van door zijn vader nagelaten aantekeningen jaren later op schrift9 kunnen stellen. Pieter Hendrik jr. trad niet in het militaire spoor van zijn vader, maar legde met publica ties wel historische belangstelling voor het krijgsbedrijf aan de dag. Zijn vader Pieter Hendrik sr. - 'onze' Pieter Hendrik van der Kemp dus - was in 1837 te Maastricht getrouwd met jkvr. Bernardine Julie Louise Dibbets, de in 1817 in Den Haag geboren dochter van baron B.C.J. Dibbets (1782-1839). De uit het Gelderse Terwolde afkomstige luite nant-generaal Dibbets had zijn adellijke titel te danken aan zijn standvastig handelen in 1830 als bevelhebber van Maastricht, waardoor de stad en daarmee heel Zuid-Limburg uiteinde lijk voor Nederland behouden bleven. Zijn schoonzoon, 'onze' Pieter Hendrik van der Kemp dus, klom bij de genie op tot luitenant kolonel, de rang waarin hij, gepensioneerd en als ridder in de Militaire Willems-orde en de Nederlandsche Leeuw, op 2 mei 1867 - zijn 66ste verjaardag! - te Utrecht overleed. Delft Een halve eeuw eerder - omstreeks 1817 - zal Pieter Hendrik van der Kemp, als cadet der genie 'paraderend' langs de Oude Delft, vol bewondering zijn nagekeken door Pieter, het op 28 september 1809 geboren zoontje van Pieter van der Kemp - koopman te Delft - en Maria Geertruij Hazelhorst. Pieter jr. kan zijn moeder niet hebben gekend, want Maria 8 Zijn vader was in 1814 ondermeer advocaat-generaal bij het Hooggerechtshof in Den Haag Nederland's Patriciaat 10 (1919), p. 184). 9 P.H. van der Kemp, Herinneringen van een Nederlandsch genie-officier over Antwerpen en zijn Citadel in de jaren der Belgische omwenteling, in: De Militaire Spectator 1907 43

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 45