Afb. 1. Spannender dan "lopen en passen tellen in Friesland: de citadel van Antwerpen, kort na de val op 23 december 1832, Ferdinand de Braekeleer, 1839, coll. Rijksmuseum, uitsnede (www.geheugenvannederland.nl) Geertruij was al in november 1811 overleden. Zijn vader - Pieter sr. - hertrouwde, maar toen ook hij overleed in juni 1822, werd de 12- jarige Pieter in het Delftse weeshuis opgenomen.10 Het was in de tijd dat de Haagse luitenant Pieter Hendrik van der Kemp in Friesland assisteerde bij de topografische opneming. De kennelijk ook veelbelovende Delftse Pieter van der Kemp verhuisde in 1826 naar het plaatselijke huis van de Fundatie van Renswoude, van waaruit hij enkele jaren bouw kundig in de leer was bij een molenmaker, in de winter avondles kreeg aan de Haagse Teken academie en de landmeter van het Hoogheem raadschap Delfland hem kennis van zijn vak bijbracht.11 De Belgische opstand van 1830 noopte Pieter een 'stage' die hij in Brussel liep bij de vroegere Delftse instrumentmaker J.H. Onderdewijngaard Canzius - in Brussel inmiddels directeur van het Rijksmuseum voor Kunsten en Volksvlijt - af te breken; dit terwi jl luitenant Pieter Hendrik van der Kemp zich opmaakte om te helpen de Citadel van Antwerpen in staat van verdediging te brengen. Terug in Holland werkte Pieter bij diverse bouwprojecten en bewees hij zijn kennis van de landmeetkunde door in 1832 te slagen voor het examen daarin; kennis die hem bij zijn bouwkundige ambities goed van pas kwam. Dit was ook het geval bij de scheiding van het Tongerense van het Eper veen, het jaar daarop, toen de Amsterdamse koopman J.H. Rauwen- 10 Nieuw Ned. Biogr. Woordenboek deel IX, kol. 500 11 E.P. de Booy en J. Engel, Van erfenis tot studiebeurs. De Fundatie van de vrijvrouwe van Renswoude te Delft, Delft 1985, p. 148-149 en 296 44

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 46