Varia: peilsteen met ster hoff (1799-1833) zijn tante op Huis Tongeren vroeg voor enkele nachten onderdak te bieden aan den Heer Vanderkemp, een knap, fatsoen- deluk Jong mensch uit 's Hage"\ de landmeter P. van der Kemp, die met de klus was belast.12 Hij zou die opdracht te danken hebben gehad aan een aanbeveling door mr. N.W. Ardesch,13 raadsheer bij het Gerechtshof in Den Haag en verbonden aan de plaatselijke Tekenacademie. Via zijn moeder was Ardesch 1770-1842 een oomzegger van Rauwenhoffs grootvader en op Tongeren geen vreemde.14 Ardesch was niet alleen een gerespecteerd Haags jurist, maar hij had ook belangstelling voor en kennis van architectuur, en zo kwam het dat RauwenhofT bij hem te rade ging inzake een voorgenomen herinrichting van zijn landgoed. In een notitie "Vlugtige gedagten over het maken van ver anderingen in de buurt Tongeren op de Veluwe zette Ardesch zijn ideeën in maart 1833 op papier15 en de, hem stellig bekende, in 1832 gediplomeerde landmeter Pieter van der Kemp werd de fatsoenlijke jongeman uit Den Haag die in de zomer van 1833 bij Rauwen hoffs tante op Tongeren onderdak vond; zoals de heer Kreffer al veronderstelde. Door Rauwenhoffs overlijden in september 1833 kwamen de gemaakte plannen niet tot uitvoe ring. Pieter van der Kemp werd in 1834 onder baas bij een aannemersbedrijf, gespecialiseerd in de bouw van rooms-katholieke kerken, waarna hij in 1837 werd benoemd tot stadsar chitect van Nijmegen; een baan voor het leven. Als Nijmeegs stadsarchitect was Van der Kemp zeer succesvol; dit bij de bouw van de schouw burg in 1839 tot het protestantse weeshuis aan de Papengas in 1879. Deeltijds werd hij in 1865 Nijmeegs HBS-leraar rechtlijnig tekenen. Pieter van der Kemp overleed op 1 juni 1881, maar zijn naam leeft in Nijmegen voort in de Van der Kempstraat. Kortom: met zekerheid was het de in 1809 te Delft geboren Pieter van der Kemp die zich in de aanloop naar zijn bouwkundige bestemming in de zomer van 1833 landmeetkundig onledig hield met het scheiden van de Tongerense en de Eper venen; niet te verwarren met de in 1801 in Den Haag geboren genie-officier Pieter Hendrik van der Kemp, met wie Jacob van Lennep en Gijsbert Karei van Hogendorp in 1823 in Bolsward aan de praat kwamen. Leen Aardoom De zijgevel van het monumentale pand Begijnenstraat 1 te Maastricht bevat een peilsteen met de ster uit het gemeentewapen en de aangegeven hoogte '250'. (www.gevelstenen.net) 12 Kreffer 13 De Booy en Engel 14 Geboren en getogen in Harderwijk, was Ardesch in het begin van de 19de eeuw als jong jurist ook nog schout van Ambt Epe geweest. 5 R. Wartena, Tongeren. De geschiedenis van een Veluwse buurschap, Zutphen 1979 45

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 47