Varia: bij een jubileumfoto anno 1934 worden. Daarmee diskwalificeert hij niet alleen het werk van Von Derfelden maar ook dat van Mercator of Blaeu, kartografen die we inmiddels in onze geschiedenis-canon gekozen hebben. Een studie over de producten van de koloniale kartografie is volgens Mohrmann alleen relevant wanneer die gebaseerd is op zijn indeling in acht categorieën van kaarttypen en van elke geproduceerde kaart wordt vastgesteld in welke Mohrmannse nauwkeurigheidscate gorie die thuishoort. De kartografie heeft echter haar eigen begrippenapparaat en termi nologie op het gebied van de gegevenskwa- liteit, waar ze goed mee uit de voeten kan, en heeft duidelijker voorbeelden nodig om te zien dat ze van haar 'dwaalwegen' af moet stappen dan de hier geboden argumenten. Ferjan Or meling (De redactie heeft in deze bijdrage in afwijking van de nu vigerende spelling het gebruik van het woord kartografie - met een k dus - geres pecteerd.) Uit het voorouderlijk bezit van Lo Nienhuis kwam via Joop Gravesteijn bijgaande foto van een jubileum van Nederlands eerste foto- grammetrische operateur, Piet Negrijn, anno 1934. De plek is 'natuurlijk' Kanaalweg 4 te Delft en zijn werkgever was toen de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) van 1931, waarbij zelf dus nog weinig viel te jubileren... In het MD-blad 1981 -6 publi ceerde ik vanwege het dienst- jubileum uit een EMM-boekje met waterstaatspersoneel van 1934. Dat gaf voor Negrijn als geboortejaar 1887 en als jaar van indiensttreding 1909. De foto betreft dus zijn 25-jarig ambtsjubileum bij Rijkswaterstaat. MD-adviseur Willem Schermerhom kijkt lachend op hem neer. In nummer 2009-1 van dit tijdschrift is de Varia 'MD-senioren naar ITC' opgenomen over de speech van Schermerhom bij de 70stc verjaardag van 'Pa Negrijn' in 1958. Volgens Henk Zorn staat uiterst links op de foto ene ir. Han Vermeulen. Rechtsachter staat A .J. (Albert) Nienhuis: volgens het EMM- boekje 1934 geboren in 1909 en in 1932 in dienst getreden. Zijn personalia staan onder het kopje: 'Op arbeidsovereenkomst werkzaam zijnde schrijvers en machineschrijvers'. Hij zou als later administratief hoofdambtenaar tot zijn pensioen in dienst blijven en in het MD- blad 1981-5 een bijdrage 'Van een gepensio neerde' leveren. Hij vroeg onder meer aan anderen 'of ze na hun pensioen ook zo vaak van de MD droomden'; bij hem was dat de eerste vier jaar het geval geweest. Adri den Boer 47

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 49