Driehoeksmeting bij het Kadaster n.a.v. 125 jaar Rijksdriehoeksmeting Frans Jansen Het net van Krayenhoff' Rond 1750 startte men in Frankrijk met trian gulatie t.b.v. grootschalige topografische kaarten. Onder invloed van de Franse overheer sing kreeg de voormalige huisarts luitenant- kolonel-ingenieur Cornelis Krayenhoff (1758- 1840) de opdracht een driehoeksnet te maken ten behoeve van een kaart van de Bataafse Republiek. Limburg behoorde daar toen nog niet bij. Hij voerde in de jaren 1802-1811 een driehoeksmeting uit voor de vervaardiging van de eerste Topografische Kaart van Nederland. Hij deed dit met geleende instrumenten van de Fransen. Het net was tevens bedoeld als verbinding van de reeds tot stand gekomen driehoeksnetten van Frankrijk en Hannover. Het resultaat was een kaart die duidelijk een ander beeld gaf van ons grondgebied dan tot dan toe het geval was (afb. 1 Oprichting Kadaster Onder het Franse bewind werd per 1 maart 1811 begonnen met het opzetten van een Kadaster naar Frans model. Markante bijzonderheid is in dit geval dat voor het Afbeelding 1. Het driehoeksnet van Krayenhoff. Alle afbeeldingen zijn afkomstig uit het archief van de RD (thans Kadastermuseum). maken van de kaarten geen gebruik werd gemaakt van de grondslag die Krayenhoff had gelegd. Toen de Fransen in 1813 waren vertrokken raakten de werkzaamheden in het slop. In 1816 werd onder koning Willem I het werk weer opgepakt en er werd zelfs verordon neerd dat voor iedere gemeente een eigen driehoeksnet moest worden opgezet t.b.v. de te maken kadastrale kaarten. In 1832 was alle eigendom van onroerend goed geregistreerd en waren de bijbehorende kaarten ook klaar. Het Kadaster begon officieel aan zijn taak. De kaarten met hun lokale driehoeksnetten zijn daarna ook nog lange tijd in gebruik geweest. Sommige wel 150 jaar. Veel (oud-)kadaster- medewerkers kunnen zich dat beslist nog herinneren. De kaarten waren meestal op schaal 1:1250 voor bebouwd gebied of 1:2500 voor buitengebied of in een enkel geval 1:5000. Voor de bijhouding moest er destijds worden "gemeten in de kaart". Op verzoek van Pruisen werd door Nederland in de jaren 1862-1864 een onderzoek ingesteld naar de nauwkeurigheid van het net van Krayenhoff. Dit onderzoek werd ingesteld om te beoordelen of het net een deel zou kunnen vormen van één grote Europese graadmeting. Men hoopte hieruit betere resultaten voor de grootte en de vorm van de aarde te verkrijgen dan uit de tot dan toe verrichte kleinere graad metingen. Bij het onderzoek bleek al spoedig dat de metingen van Krayenhoff Afbeelding 2. Wanschaff bij lange na niet theodoliet van de RD 2

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 4