Column: 'Zoek kranten' In de rubriek 'Van de redactie' in nummer 2009-4 werd terecht en verheugd gemeld dat de jaargangen 1999-2008 van De Hollandse Cirkel sinds kort op internet stonden. Aanvullend werd beweerd dat zulks ongeveer even lang gold voor Geodesialiet Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) en NGT Geodesia. Voor wat betreft het NGT bleek dat echter nog even alleen voor de titel te gelden. Je merkte er niks van als je onder 'Alle kranten' zocht. Onder de button 'Zoek kranten' van het Digitale tijdschriftenarchief van de stichting in de Pictura krantenviewer kon je de krant NGT selecteren en het manco constateren. Qua nieuwsfeiten uit die tijd stond veel ook in het al wel presente Geodesia, bijvoorbeeld dat prof. Bruins op 3 november 1978 de opening verrichtte van 'de permanente tentoonstellings ruimte in het Geodesiegebouw van de TH-Delft'. En een woord als 'Jodenpand' kwam toch alleen maar in K en L van 1949 voor.... Bij zoeken in 'Alle kranten' merkte je het manco dus niet. Intussen staat het NGT er ook op en kan men bijvoorbeeld lezen in haar jaaropgave van 1977: 'Ingekomen - helaas niets!' (Terwijl De Hollandse Cirkel ook nu weer een rubriek Reactie kent.) Op een congres in december begreep ik dat sommige mensen plaatsing van onze analoge tijdschriften in een containerbegrip krantenbak niet gek vonden, maar plaatsing van de digitale versie in een krantenviewer weer wel. Al bleken sommigen bepaalde tijdschriften zelfs 'met de oude kranten mee te geven', een digitale button 'Zoek Kranten' ging er weer te ver voor. Ook uit Wikipedia begreep ik dat het aanduiden van tijdschriften als kranten zo gek nog niet is: 'Dikwijls wordt het begrip krant gebruikt als synoniem voor dagblad. Dit is feitelijk niet juist. Zoals de naam al aangeeft verschijnt een dagblad dagelijks terwijl sommige kranten minder frequent verschijnen. Elk dagblad is dus ook een krant, maar niet elke krant is een dagblad.' Kranten als Cobouw, Schuttevaer en het Agrarisch Dagblad lijken inhoudelijk wel vakbladen en zo kan een mens doorgaan met twijfel zaaien. Tot slot verwijs ik graag naar de column van prof.dr.ir. Martien Molenaar in Vi-matrix 128 (nov./dec. 2009). De kern daarvan is dat naarmate de geo-informatica verder doordringt in de samenleving de geo-informaticus vervaagt. Hij illustreerde dat betoog met een oud verhaal over een natuurkundige, een landmeter en een sociologe die werden gevraagd om de hoogte van een toren te bepalen. Aanbevolen! En inderdaad: genoemd blad staat niet publiek en vrij op internet, maar wel voor abonnee's. (De bewuste column stond wel publiek op www.geomatrix.net tot het verschijnen van nummer 129.) Een dikke week na publicatie in Vi-matrix zou de inhoud ook op het GIN-congres worden verteld en dat was dan vrij te verslaan geweest. De lezing ging door overmacht niet door en dus resteert er nu niets anders dan te verwijzen naar dat mooie gedrukte blad van Frédérique Coumans. En voor de volledigheid: GIS-magazine kent wel online artikelen, maar het archief daarvan is ook weer alleen toegankelijk voor abonnee's. Adri den Boer 48

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 50