Varia: landmeters in Wantijpark (het maken van de kaarten en werkschetsen). Tot besluit van deze aflevering beschreef hij op basis van een aantal auteurs uit de eerste eeuwen als Dominitianus, Nerva, Sigilus Flaggus, Sixtus Julius Frontinus, Titus en Trajanus-Flyginus van de eerste eeuwen van de jaartelling 'de niet perceelsgewijze land meting'. Daarbij beschreven deze auteurs een soort landmeetkunde die eerder paste bij het verdelen en inrichten van landelijke en stedelijke gebieden met de bijbehorende infrastructuur dan bij een administratie op onroerend goed. Deze wijze van geodesie noemde men "centuriatie" (het uitmeten van 100 eenheden van het gebruikelijke maatstelsel) en deze werd gekenmerkt door een rechthoekige rationele verkaveling met als haaks op elkaar staande hoofdassen de "Cardo Maximus en de Decumanus Maximus Restanten van deze vorm van inrichting zijn vaak in Europa en zelfs in Noord-Afrika nog steeds aanwezig. Koopmans beschreef verder dat deze soort inrichting van landelijke en stedelijke gebieden bij de kolonisatie door Europeanen in de Nieuwe Wereld, zoals in de USA en Canada, navolging verkreeg. Maar ook dichter bij huis kregen polders als De Beemster en Het Bildt een dergelijke rationele opzet. Resumerende beschreef Koopmans in deze bloemlezing van de eerste zes bijdragen globaal de landmeetkunde en grondadmini- straties van de oude tijden van voor de jaar telling. In het volgende artikel zal ingegaan worden op hetgeen Koopmans in 1950 schreef over dit onderwerp over de landen van de Oudheid tijdens de periode vanaf het begin van onze jaartelling. De hekwerken van het Wantijpark in Dordrecht zijn sinds 1937 vakkundig voorzien van ge- snijbrande ijzeren panelen van 5 mm dik. Deze zijn versierd met afbeeldingen naar ontwerp van de Dordtse glazenier Wim Korteweg. Tussen de diverse afbeeldingen van de natuur en beelden uit de regio staan drie geoberoepen afgebeeld: een tekenaar, een landmeter met een hoekspiegel en jalon en een landmeter met waterpasinstrument waar nog een schietlood onder bungelt. Het Wantijpark werd in de werkverschaffing aangelegd. De beeldbank van het Erfgoed centrum DiEP bevat nog prentbriefkaarten van rond 1940 van de bewuste ingangspartij aan de Badweg met als opdruk 'Uitgevoerd door jongens v.d. Centrale Werkplaats'. (Inv.nrs 552_404929 en 552_404938) Hans Nieland, medewerker Geo-Informatie, Servicecentrum Drechtsteden/Service-eenheid Geo-Informatie 71

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 25