'Door de gepensioneerde MD-er Wisse van de Guchte werd Toussaint zo ook benaderd over een collectie RWS-luchtfoto's, bewaard bij de Topografische Dienst Emmen, waar met het opheffen daarvan eind 2009 wat mee moest gebeuren. Toussaint overlegde daarover met archiefdeskundigen en bekeek ze deels. 'Een paar jaar geleden is er na de bouwfraude achter stallig archiefonderhoud ingelopen, gecoördi neerd door Binnenlandse Zaken en daar is ook veel geld voor gefourneerd. In 2005 en 2006 is er veel gebeurd en ook collecties in Emmen zijn bekeken door archiefdeskundigen. Er is materiaal opgenomen, maar die foto's zijn geen unica en niet van zodanig historisch belang om ze integraal te bewaren. De toets was negatief, ook vanwege financiële aspecten. Bovendien was de toegang van de collectie nog maar een 'boodschappenlijstje'. Maar we snappen het wel dat het pijn doet als er een collectie in de ver drukking raakt en je moet selecteren. De documentatie van de techniek met stereo scopische verticale luchtopnamen, zoals door Schermerhom ontwikkeld en waar de MD voor werd opgericht, is voldoende geborgd. Die MD was ook de archiefvormende dienst. Toen die werd opgeheven zijn er bestanddelen naar de Universiteit Utrecht gegaan, zoals de Water- staatskaart. Toen de MD in 2003 verhuisde en AGI werd is alles bekeken', aldus Toussaint. (Overigens zijn de foto's nu opgeslagen op een fruitkwekerij van ouders van een DID-mede- werker in het Limburgse Spaubeek.)' Afb. 2. Bijblad (w.s. Hulpkaart-Markenplan) als illustatie van de slechte toestand, uit Geo- Info 2010-4 (foto René Haubourdin) In Geo-lnfo 2010-5 ten slotte publiceerde Aad van Kampen in 'Halfscheidpaal 'HALFWEG" over landmeters, een paal en onenigheid over een gemeentegrens tussen Lisse en Noord- wijkerhout rond de Haarlemmertrekvaart. 'Langs octanten en sextanten in museum Onder dit kopje stond in de Leeuwarder Courant van woensdag 24 februari een ver slagje van een aantal bezoekjes door kinderen aan het Museum van Hindeloopen. Het thema van deze voorj aars vakantieweek was de scheepvaart, waaraan deze stad haar welvaart had aan te danken. Gewapend met een vragen lijst werden de bezoekende kinderen geleid langs allerlei maritieme voorwerpen. Tijdens de route in het museum maakten de kinderen zodoende kennis met een spiegeltelescoop, een Jacobsstaf, een octant en een sextant. Na invulling van de vragenlijst over maritieme instrumenten alsmede soorten knopen konden de kinderen, anders dan hun ouders en groot ouders, ergens in het museum gaan knutselen (echter niet met de getoonde oude instru menten). (Henk Holsbrink) Lesperiodes 'Landmeter in de Klas In overleg met onderwijsorganisaties in de provincie Noord-Brabant heeft Het Leege Land in 2010-2011 twee lesperiodes gepland voor Landmeter in de Klas in het basisonderwijs. De twee periodes zijn: 25 oktober t/m 12 november 2010 28 februari t/m 19 maart 2011 Brabantse scholen die in de herfst lessen boeken bij de Landmeter in de Klas konden tot 1 mei 2010 provinciale subsidie aanvragen. Met deze subsidie kunnen de lessen van de Historische Landmeter gefinancierd worden. In mei 2011 geeft Het Leege Land lekker buiten les op historische locaties. Hiervoor worden de komende maanden afspraken gemaakt. Het lesproject Landmeter in de Klas combineert de vakken geschiedenis, aardrijkskunde en rekenen. Het biedt daarmee vakoverstijgende lessen en het vervangt een deel van de lesstof van deze vakken. Kijk voor meer informatie over Landmeter in de Klas op de site wwwdandmeterindeklas.nl van Het Leege Land. (www. hetleegeland. nl) 73

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 27