was alleen gebaseerd op de webstek www. graftombe.nl. Bij nader inzien is deze vooral gericht op het noorden des lands, zijn er meer overeenkomstige sites en dus vast veel meer grafstenen Landmeter. De webstek www. online-begraafplaatsen.nl van vooral de Alblasserwaard en omgeving geeft vier stenen met de familienaam Landmeter. Twee daarvan bevinden zich op de Algemene Begraafplaats aan de Wal in Schoonhoven. De oudste daarvan wordt hierbij met dank aan genoemde webstek (eerder www.zerken.nl geheten) voor genealo gische doeleinden overgenomen. Curieus is het ontbreken van welke datum dan ook, maar een archiefinventaris leert dat zilversmid T.F. Land meter nog in 1914 een hinderwetvergunning aanvroeg voor zijn bedrijf aan de Oude Singel... (Adri den Boer) In het spoor van de Beagle (VPRO) De Delftse geofysicus en planeetwetenschapper Bert Vermeersen (L&R) voer vanaf 16 maart drie weken mee met de clipper Stad Amsterdam, die voor de VPRO de reis van de Beagle nazeilt 'in het kielzog van Darwin'. Hij voer mee op het stuk van Perth naar Mauritius en vertelde en demonstreerde onderweg van alles over zwaarte kracht en de invloed ervan op de zeespiegel. Exact 75 jaar geleden, in 1935, maakte de Nederlandse geofysicus en geodeet Felix Andries Vening Meinesz (1887-1966) deze oversteek over de Indische Oceaan ook, maar dan in tegenovergestelde richting: hij vertrok vanuit Mauritius richting Australië (Freemantle, Afb. 7. Huisman en Vermeersen bij de herinneringsplaquette van Vening Meinesz in Perth (foto Lennard Huisman) de havenstad van Perth). Hij deed zwaarte- krachtonderzoek met een slingerapparaat, op de onderzeeër Hr.Ms. K XVIII van de Neder landse Koninklijke Marine. VoorVermeersen is deze reis ook een eerbetoon aan zijn voor ganger Vening Meinesz. Hierbij een foto van Lennard Huisman (Delftse geodetisch ingenieur werkzaam bij de Univer siteit van Perth) en Bert Vermeersen. Ze staan bij de herinneringsplaquette van het bezoek van Vening Meinesz aan Perth in 1934. Zie www. tudelft. nl/beagle. (Joop Gravesteijn) Kaartenkamer TV Delft verrijkt met instru menten In nr 2010-1 werd in deze rubriek het artikel 'Addie Ritter en de Kaartenkamer van de TU Delft' uit Geo-Info 2010-3 aangekondigd met vermelding van een vitrineplan voor de over loop daar (p. 37). Ritter en ik zochten uit de verzameling van instrumenten in het DHC-depot Kanaalweg 4 een aantal instrumenten, alsmede wat stukken uit voor die vitrine en richtten die op 30 maart in: theodoliet (Gustav Heyde), Lab. v. Geodesie nummer 114 (DHC nr 2035), met bijbehorend richtmerk op drievoet met nummer M53; Afb. 8. Gravesteijn en Ritter bij de ingerichte Bouwkundevitrine aan de Julianalaan in Delft (foto Lenard Scholtz) 76

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 30