kadastertheodoliet (Otto Fennel), Lab. V. Geodesie nummer 128 (DHC nr2024), theodoliet zonder verticale rand; theodoliet van Salmoiraghi (Italiaans), Lab. v. Geodesie nummer 442 (DHC nr 1623), met stolp (ooit was prof. Roelofs adviseur van die fabrikant); waterpasinstrument (Otto Fennel), Lab. v. Geodesie nummer 326 (DHC nr 2040), met reversieniveau, oud model; vizierliniaal met richtkijker (afkomstig van TU Eindhoven), en een bijbehorende plaat waarop twee topografen bezig zijn met een planchet en vizierliniaal; tekening van de Kern DK-RV het betreffende instrument (dradenafstandmeter met reductie) was al opgesteld in de open ruimte voor de kaartenkamer, zodanig dat bezoekers er aan kunnen komen en misschien ook meten. Het instrument komt van ROC Mondriaan en wordt niet meer gebruikt in het onderwijs; foto van een mijnmeter met een theodoliet in een mijngang; kopie van schilderij van A. Lipkens (eerste directeur van de Koninklijke Akademie te Delft, thans TU Delft); kopie van pentekening van Krayenhoff. De laatse twee kopieën komen uit de NCG- tentoonstelling van 2004 in het Techniek Museum Delft en hebben dus weer een bestem ming. (Joop Gravesteijn) Loods op kaart van Witsen uit 1712 Peter Dorpmans van een Twentse studiekring schreef een bijdrage over de loods in de cartouche op de Zuiderzeekaart van Nicolaas Witsen uit 1712. 'Het handlood wordt gebruikt om diepten van ten hoogste 20 a 25 vademen aan te loden (vadem is een lengtemaat, oorspronkelijk afstand tussen rechter en linkerhand bij zij waarts gestrekte armen). Het gewicht van het handlood varieert van 3/4 tot 7 kg. Het lood, de ziel (zoals bijv. in de onderkant van een wijn fles) is gevuld met schapenvet voor het bepalen van de bodemsoort, zoals bijv. op deze kaart aangegeven modder, sandt, slijk, hard sand, enz. De handloodlijn, die 25 a 30 vademen lang is, is een 3-strengs kabelslag ongeteerde henneplijn van 18 garens. Hennep neemt snel 7WA, Ajb. 9. Loods van cartouche van kaart van Witsen uit 1712 (www.historischecartografie.nl) water op, waardoor de lijn dus vlug zal zinken. De lijn werd voor gebruik gedurende ongeveer 24 uren flink gerekt, meestal door middel van een takeltje. Vervolgens werd de lijn nat gemaakt en gemerkt door middel van ge kleurde lapjes (rode 3 vadem, witte 5 vadem, blauwe 7 vadem) met op 10 vadem een leertje met één gaatje of een knutteltje met één knoop. De loods met zijn hand- of peillood komt nogal vaak voor in cartouches.' (www. historischecartografïe. nl) Kompas-compenseerschijf rijksmonument Een zogenoemde kompas-compenseerschijf op Vliegbasis Gilze-Rijen is door de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap aangewezen als beschermd monument. Dit heeft de gemeente Gilze en Rijen onlangs laten weten. In 1940 bouwde de Duitse bezetter een Flugzeug Kompass Kompensierscheibe 77

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 31