Afb. 10. Kompas-compenseerschijf Gilze-Rijen (foto Min. van Defensie) (kompas-compenseerschijf voor vliegtuigen). Dit cirkelvormige bouwsel bestaat uit een gemetselde bakstenen put van circa 3 meter diep met een doorsnee van 15 meter. In de put is een houten stellage aangebracht met daar bovenop de draaischijf. De bovenzijde van de schijf en de rand van de put lopen gelijk met Afb. 11. Randdetail kompas-compenseerschijf Gilze-Rijen (foto Min. van Defensie) het maaiveld. Het geheel kon 360 graden draaien en diende voor de herijking van vlieg tuigkompassen. Door een vliegtuig op de schijf te plaatsen en deze te draaien kon men het kompas in het toestel kalibreren. Naast hout zijn voor het platform niet-magnetische metalen toegepast voor de raderen van het draaimechanisme. Onderin de put bevindt zich de machinekamer. Verder is de schijf voorzien van een schuin oplopende slee en enkele meet instrumenten. De rand van de put heeft een schaalverdeling in booggraden. De minister stelt in het besluit, dat de kompas-compenseer schijf van algemeen belang is. Het heeft een cultuurhistorische waarde als getuigenis van militair erfgoed, vooral uit de periode van de Tweede Wereldoorlog. Tevens heeft het bouwsel kunsthistorische waarde vanwege de bijzondere technische constructie die nodig was voor de herijking van de kompassen. Mede doordat het object steeds onder water is blijven staan, is het goed ge conserveerd gebleven. (www.defensie.nl) Afb. 12. Model kompas-compenseerschijf Gilze-Rijen (foto Min. van Defensie) Het Leege Land verzorgt workshop op Maat- voerdersdag 'De Vereniging Voor Maatvoerders heeft leden in alle geledingen van de moderne landmeet- wereld. Hun voorgangers, de historische land meters, hebben voor een belangrijk deel ons historisch landschap bepaald. Daarom geeft Het Leege Land op de tweede Maatvoerdersdag van 2010, op 16 juni, een workshop historische landmeettechnieken. De Maatvoerdersdag van de Vereniging voor Maatvoorders vindt plaats 78

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 32