MAATGEVEND 2010 Afb. 13. Orgaan van de 10-jarige Vereniging Voor Maatvoerders met Raymond Uppelschoten op de omslag (VVM) op GeoFort, het Fort aan de Nieuwe Steeg in Flerwijnen. Het Leege Land heeft vaker work shops verzorgd op GeoFort en met deze dag komen beide netwerkpartners van Het Leege Land bij elkaar. Het Leege Land zal op deze dag een workshop verzorgen voor de bezoekers van de Maatvoerdersdag. Zij krijgen opdrachten die allemaal betrekking hebben op de geschiedenis van het landmeetvak en de vestingbouw.' (www.hetleegeland.nl) Private kaartcollectie in streekarchief te Gouda In april werd een kaartcollectie formeel in ontvangst genomen en een tentoonstelling Regenten in kaart gebracht geopend in de Groene Hart Archieven, locatie Streekarchief Midden-Holland te Gouda. Naar aanleiding van de overdracht van de kaarten van Stichting Museum Bisdom van Vliet te Haastrecht aan het Streekarchief was tot eind mei op een tentoonstelling een kaartselectie te zien. Eind maart al was de collectie van circa 350 kaarten en plattegronden van Stichting Museum Bisdom van Vliet te Haastrecht feitelijk in bewaring gegeven aan het Streekarchief. Het bijzondere van de collectie is het particuliere karakter ervan. Leden van de familie Bisdom van Vliet en de aangetrouwde familie Le Fèvre de Montigny hebben belangrijke bestuurlijke functies bekleed en hadden uitgebreide bezittingen. Uit hoofde van die bezittingen en functies is de cartografische collectie ontstaan. Ze bestrijkt vooral de periode van de acht tiende en negentiende eeuw. Van uitzonderlijke waarde zijn de autograaf-kaarten van ver schillende leden van de familie Le Fèvre de Montigny (bijvoorbeeld van de polder van Dronten bij Kampen uit 1794). Enkele top stukken op de expositie waren 18de eeuwse rivierkaarten van Bolstra, een verkaveling van de Noordpias (bij Waddinxveen) van circa 1767, een uitgave uit 1832 van een Kraijen- hoffkaart van 1799 en een kopergravure van uitgever Klemann en Zn uit Amsterdam met een meetkundig schema voor de rectificatie van een meetketting. De modelkaart van G.J. le Fèvre de Montigny uit 1806 voor de ver pondingsadministratie was hier even present als op de permanente expositie in het Belastingmuseum. (Hij was de examinator van kandidaat-landmeters voor het zgn Hollandse Kadaster!) Museologe Elien Voerman en kunst historica Esther Verkaik maakten in opdracht een inventaris van de kaarten, ook te zien op de website www.groenehartarchieven.nl. (Adri den Boer) Afb. 14. Elien Voerman en Esther Verkaik op de Goudse expositie bij foto 's van het museum Bisdom van Vliet en een kaart van de Noord- plas uit de collectie (foto Adri den Boer) Officieel orgaan van de Vereniging Voor Maatvoerders Jaargang 11 Nr. 1 In dit nummer o.a.: Van het bestuur Maatvoerders- stokje 1 2 "Tempus fugit" Het Leege Land 79

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 33