Voor ii gelezen Marcel Met ze, Veranderend getij. Rijkswater staat in crisis, 326p., ISBN 978905189712, Balans Amsterdam, prijs 19,50 Al is de titel 'Veranderend getij', de omslag foto is van een stilstaand polderwater met een peilschaal, geplaatst door - zoals op het emaille staat - het hoogheemraadschap van Schieland. Binnenin kreeg de foto als onderschrift 'Het laagste punt van Nederland, de Zuidplaspolder bij Zevenhuizen' en dat moest zijn: in Nieuwerkerk aan den IJssel. De bijhouding van het NAP door de Rijkswaterstaat en haar selectie van dat laagste punt blijven onbe noemd. Een andere foto van Delflands duinen bij Ter Heijde laat een (privaat) geschilderd paspunt zien, maar het bijschrift meldt er niets over. Het is tekenend voor de ondergeschikte. dienende rol die de Meetkundige Dienst (MD), van 2003-2007 AGI en nu DID geheten, binnen Rijkswaterstaat had. De dienst komt toch nog minder voor dan ik verwachtte in dit bij voor baat omstreden boek. (Aan de uitgave gingen een rechtszaak en Kamervragen vooraf.) Onderzoeksjournalist en historicus Metze schreef wat op de achterflap heet een 'inside case study' over Rijkswaterstaat van 2003-2008 met de Operatie Ondernemingsplan en meer modern managementjargon. De dienst komt welgeteld twee keer in het boek voor bij de opsomming van specialistische diensten. MD- hoofden als Harry Prins en Rinus Olierook en zeker het directielid Gerhard Schwarz (geo deet) komen royaal in het boek voor, maar dan met hun latere waterstaatsfuncties. Het boek verklapt vanuit de Haagse slangenkuil hoe Prins (nu overleden) en Schwarz (nu TG-er) het met directeur-generaal Bert Keijts (nu woning corporatiedirecteur) konden vinden. In het boek komt toch een landmeter voor. Uitgebreid wordt verslag gedaan van de einde- jaarsbijeenkomst 2007 van de Vereniging Oud- personeel Rijkswaterstaat in het Openlucht museum waar 'het ambtenarenverleden regeerde'. Oudgedienden zeiden daar vol scepsis dat Rijkswaterstaat zo was veranderd. Het credo 'Markt tenzij' - omdat het tegenviel nog veranderd in 'Markt zodra' - leidde tot kennisverlies en nog meer inhuur van buiten. Een voormalige landmeter valt bij: 'Ze kannen het niet aan. Misschien zijn ze net een stapje te ver gegaan in dat uitbestedenaldus een fragment uit het boek. (De Buitendienst van MD/AGI werd opgeheven en er bleef niet één landmeter over.) 'Op de vlucht' is trouwens de naam van de paragraaf over de bijna 1500 in 2004 voor de Remkesregeling met succes benaderde senioren. Dit was zoals ook vermeld wordt op verzoek van de centrale onder nemingsraad. De paragraaf eindigt met de volzin: "En dus sloegen de 57-plussers in de Waterstaat als lemmingen voor de keijtiaanse vernieuwingsdrift op de vlucht, en zag het bestuur zich genoodzaakt de stop op de inhuur van personeel toch weer te verlichten." (Ik was rijkswaterstaat in crisis 'log, te duur, te ondoorzichtig' de nieuwe man, een nieuwe koers de 'generaal', de heren zeventien de coup, de leegloop, het verzet het verhaa^van binnenuit 80

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 34