W A een van hen en met lemmingen zullen woel- muizen zijn bedoeld!) Later gaf de directeur- generaal er volgens Metze de diensthoofden van langs dat ze te veel uitstroom van 57-plussers zouden hebben toegestaan. In hoofdstuk 8 ('Hoofdpijndossiers') gaat het over het in 2007 stagnerende laatste grote project in de 'Operatie Ondernemingsplan'. 'Voland, een laatste stroperige reorganisatie' is de kop van de paragraaf. Uit zes specialistische diensten moesten vier landelijke diensten worden gevormd. (VOLAND betekende ook niet meer dan Vorming Landelijke Diensten.) In de opsomming volgt dan als laatste zin: 'De Dienst Geo-Informatie en ICT (voorheen Meetkundige Dienst) wordt omgedoopt tot Data ICT Dienst'. Het was een Adviesdienst (AGI) en de ook relevante overkomst van mensen vanuit andere diensten werd met alleen het werkwoord omdopen ten onrechte ge negeerd. Het boek kent ook een bijlage met de waterstaatsgeschiedenis vanaf de Franse tijd. In een stukje over de terugtredende overheid van rond 1990 staat dan in één zin 'De Dienst Informatieverwerking werd geprivatiseerd.' Is het dan geen manco om geen enkele aandacht te besteden aan minstens de terugkeer van de letters ICT in een dienstnaam vanaf 2003? Die bijlage heeft het ook over het eerste na oorlogse, door waterstaat en wederopbouw gedomineerde, Kabinet onder leiding van Schermerhorn. "Ook Schermer horn zelf kwam uit de waterstaatsfamilie is een fragment daaruit en dat moet dan op zijn adviseurschap van de MD slaan? Het boek geeft in het algemeen een goed, voor mij herkenbaar en soms ontluisterend beeld van de veranderingen binnen het 'halve agent schap' Rijkswaterstaat in de laatste jaren. (Wat een verslaving aan het adviesbureau van Salem Samhoud bijvoorbeeld...) Erkend wordt ook in het boek dat daaraan al 25 jaren met perma nente reorganisaties vooraf gingen. Ook niet- waterstaters zullen veel procesmatigs her kennen. Het auteursrecht op het boek wordt voorbehouden aan de Staat der Nederlanden, die via Rijkswaterstaat ook al 280.000 over had voor het onderzoek van Metze Research ervoor. (De auteur constateert ook dat geld bij Rijkswaterstaat nooit een probleem was.) Bij de presentatie van het boek begin maart in Nieuwspoort wilde Rijkswaterstaat niet aan wezig zijn en geen eerste exemplaar in ont vangst nemen, zo kwam al royaal in de media. Uit handen van auteur Marcel Metze kregen zodoende de Kamervragenstellers Lia Roefs (PvdA) en Emile Roemer (SP) het eerste exemplaar overhandigd. Hierbij hield Lia Roefs een best nette speech. ('Markt tenzij lijkt getransformeerd te worden in markt straks.') Eigenlijk begreep ik alle ophef pas (dénk ik) na het lezen van de boekrecensie onder de titel 'Gekrenkt narcisme' van Hans van der Loo in M&L (webstek, 16 maart): 'Als betrokkene bij dit proces, zij het op enige afstand, weet ik dat de oorspronkelijke bedoeling van de opdracht was om het veranderproces als een Hollands succesverhaal neer te zetten. Het moest een prettig leesbaar en vooral positief getint betoog worden waarin de hoofdpersonen nog eens extra in het zonnetje werden gezet. Door zijn kritische opstelling heeft Metze deze feestelijke verwachtingen ernstig verstoord. De hele ophef rond het boek heeft dus vooral te maken met gekrenkt narcisme van bestuurlijke en adviserende ego 's. Een andere verklaring voor dit aangebrande gedrag is er eigenlijk niet.' Deze bespreking is bewust alleen vanuit een landmeetkundig perspectief. De Ingenieur van 12 maart zij aanbevolen voor wie een bredere wil lezen. Dat blad wijdde zes pagina's aan wat Margo van den Brink RIJKSWATERSTAAT ON THE HORNS OF A DILEMMA 81

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 35