het noemde 'de zaak Rijkswaterstaat'. De pagina's bevatten een interview met de ver trokken directeur-generaal Bert Keijts ('Voor een deel was de kennis trouwens zonder probleem af te stoten omdat de taken nu een maal veranderden.'). Verder staan er een uit voerige bespreking van 'Veranderend getij' in en een interview met Metze over het conflict over zijn tekst. Dieper duiken in de 'managerial turn' kan ook met bet proefschrift van Margo van den Brink (Radbout Universiteit Nijmegen, dec. 2009): 'Rijkswaterstaat on the Horns of a Dilemma', Eburon Delft 35 en onomstreden.... Adri den Boer Herman de Koning, Mijnheer de Landmeter. Prenten uit het project Digitaliseren Veldwerken en Hulpkaarten, Kadaster Apeldoorn z.j. (2009 of2010), 56 p. Niet in de handel De omslag van dit prachtwerkje, verschenen in een oplaag van 2000, is ontleend aan de achter kant van een veldwerk uit Tilburg uit 1863. Artistiek begaafde landmeters benutten die wel meer voor hun voorstudies! (Omgekeerd werd een veldwerk ook in 1957 nog wel getekend op de achterkant van een kalenderblad.) Godfried Barnasconi schreef vanuit de Raad van Bestuur in het voorwoord: 'Het boekje kan ik aanbevelen aan iedereenóók aan degenen die geen affiniteit hebben met het landmeetvak.' Projectleider Jan IJsselstein memoreerde de voorbereidingen voor het scannen: 'Tijdens onze opschoningswerkzaamheden, waar tijdens de drukke periode in het project op dagbasis wel een 150 medewerkers mee bezig waren, hebben we vele mooie documenten onder ogen gehad. Al snel is in het begin van het project daarom het idee ontstaan om bijzondere exemplaren te verzamelen en hier in de vorm van een boekwerkje aandacht aan te besteden.' Op veldwerken was echt van alles aan te treffen. Dat verschilde van een geboortebericht van prinses Beatrix (1938) tot dat van de zoon van een medewerker (1979). Signaturen voor een dodenakker of gevaarlijke honden ont braken niet, evenmin als schetsen van andere beesten. In 1983 werd trouwens in Rucphen een veldwerk door een geit opgegeten en ook dat werd getekend. Een hulpkaart uit diezelfde gemeente van 1911 bevat een bijschrift 'Het Hoere Kot' en B&W van Nijmegen ver klaarden in 1915 in een gezegelde akte dat een grens 'gekastreerd' was.... Serieuzer zijn de opname van ingewikkelde rijksgrenzen, het veldwerk van het Vredes paleis en een van de vele hulpkaarten van na het bombardement van Rotterdam in 1940. Barnasconi had helemaal gelijk en van andere landmeetkundige diensten zag ik zo'n uitgave nog nimmer. De problematiek of het digitaliseren aanvullend of vervangend is, royaal aan de orde in debatten in het Archievenblad en Geo-Info, komt in dit boekje niet aan bod. Adri den Boer Jan J.B. Kuipers Johan Francke, Geschiedenis van Zeeland. De Canon van het Zeeuws verleden, Walburg Pers Zutphen 2009, 192pagna 's, ISBN 978.90.5730.595.5, 34,95 De Canon van Zeeland wil een weergave zijn van de geschiedenis van Zeeland vanaf het begin van de menselijke bewoning (de jagers Prenten uit het project Digitaliseren Veldwerken en Hulpkaarten

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 36