DWAZEN ZEELAND IN DE GREEP DER en boeren 3000 jaar v. Chr.) tot en met de bouw van de kerncentrale in Borssele. De Canon onderbouwt haar geschiedkundig verleden met een respectabel aantal cartografische produc ten. Al in de inleiding staat een kaart van de stad Middelburg, vervaardigd door Jacob van Deventer in opdracht van Filips II (ca 1565). In hoofdstuk 3 (p. 22) geeft een gekleurde detailtekening van een Visscher-Romankaart de exacte plaats aan van een Romeinse Nehalenniatempel in de duinen van Domburg. Op pagina 30 toont een duidelijke zwart/wit- kaart uit de 'Kroniek van Reigersberg' hoe de provincie Zeeland er omstreeks 1230 uit zag en op pagina 36 is Jacob van Deventer (1560) weer aan de beurt met een plattegrond van de stad Aardenburg. Van het oude kasteel Hellenburg in Baarland op Zuid Beveland worden funderingsresten getoond. Een relatie met de begraven landmeter Willem Jansz. in de kerk van Baarland ontbreekt jammer genoeg. Interessant is een uitstapje naar de Rijks waterstaat met een kaartje van Adriaan Hollestelle (1892-1922) waarop de verdronken dorpen op Noord Beveland zijn getekend (P- 81). In hetzelfde hoofdstuk een kaartje van Sint Philipsland, in 1748 uitgegeven door Isaac Tirion. De grondleggers van de verrekijker, micros coop en telescoop, Zacharias Janssen en Lipperhey, brillenmakers en lenzenslijpers in Middelburg, zijn uitgebreid beschreven. Helaas is niet vermeld dat dit ook enorme mogelijk heden voor landmeetkundige instrumenten tot stand bracht. Wel is te lezen dat de eerste (Zacharias) zich ook bezig hield met valse munterij.... Op p. 94 weer een kaart van Jacob van Deventer met daarop de inundaties en het verloop van de militaire operaties tijdens het beleg van Hulst in 1596. Maar het kan niet op want ook van de stad Reimerswaal heeft Jacob, voordat de stad door de zee werd verzwolgen en daardoor een 'verdronken stad' werd, een gedetailleerde stadsplattegrond vervaardigd. Hoofdstuk 29 gaat over de boekdrukkunst en cartografie zoals die in de Cronijck van Smallegange' is beschreven. Uiteraard prijken ook daarin enkele kaarten met als fraaiste pronkstuk een kaart van Zeeland uit 1755 van Nicolaes Visscher. waterstaat! handen af wan de oosterschelde 83

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 37