Varia: uit oude Texelsche Couranten Gemist De wereldberoemde Deltawerken hebben geen plaatsje kunnen veroveren in de Canon. Slechts een erg summier overzichtskaartje in het hoofdstuk over de watersnoodramp 1953 maakt er melding van. In datzelfde hoofdstuk wel een link naar Rijkswaterstaat met een oproep de Oosterschelde open te houden onder de titel: Zeeland in de greep der dwazen. De Westerscheldetunnel moet het doen met een vermelding in de inleiding. Een gemiste kans om de heel specifieke landmeetkundige begelei ding van die werkzaamheden - ontwerpen, berekenen en sturen van de gigantische boren, nodig om de weg onder de zeebodem te vinden en exact de andere wal te bereiken op de vooraf berekende plek - onder de aandacht te brengen. Maar zoals in de inleiding wordt uitgelegd: er moesten keuzes worden gemaakt om het over zichtelijk te houden. En dat is dus aardig gelukt. Theo Scheele De webstek beeldbanktexel.nl bevat ook de Texelsche Courant. De editie van 6 december 1903 gaf al een mooie uitsmijter te lezen: "Waar vrouwen al niet geschikt voor zijn. - Een juffer heeft voor de rechtbank van eersten aanleg te Brussel den eed van landmeter afgelegd." De Nieuwe Gorinchemse Courant van 25 juli 1928 meldde sober dat te Delft 'een ingenieur' de dood vond toen hij van de observatietoren van het gebouw voor Geodesie viel.1 De Texelsche Courant van 18 juli 1928 gaf meer: "Te Delft is ir. A.J. Buurman, assistent der Technische Hoogeschool, van de observatie toren gevallen van het gebouw voor geodesie der Technische Hoogeschool aan de Kanaal- weg aldaar. De ongelukkige was op slag dood. Hij was 32 jaar oud en ongehuwd." (Arie Jacobus Buurman werd in 1896 geboren te Bergschenhoek als zoon van Karei Buurman en Cornelia Maria Verlinde, zie www. digitalestamboom, nl.) Veel Baarda Een te breed geladen hooiwagen reed in de Gasthuisstraat vier gestalde fietsen aan, aldus de krant van 9 juli 1938: No 4 eigendom van een landmeetkundige student, werd een eindweegs meegesleurd. Resultaat: kapot gereden.... Nog grooter zou de schade geworden zijn, indien de landmeter een kost baar instrument niet juist op zij had weten te halen..." De naamloze student kan heel goed Willem Baarda zijn geweest. (Het spoort in tijd ook met zijn afstuderen als civiel-landmeter in 1939.) Op 10 mei 1952 stond in de Texelsche Courant onder een kopje 'Benoemd tot hoog leraar' "De heer W. Baarda, die kort voor de oorlog als student te Den Burg opmetingen verrichtte voor het Kadaster en later huwde met onze vroegere plaatsgenote mej. M. Jonker Cd., toen woonachtig Kogerstraat, Den Burg, is benoemd tot hoogleraar waterpassen en geodesie (landmeetkunde) aan de Hogeschool te Delft. De heer Baarda is 34 jaar en kan dus tot de jongste professoren van ons land worden gerekend." Op 23 december 1942 had de huwelijksadvertentie in de krant gestaan van: "W. Baarda civiel-landmeter, en Martha Jonker Cd." In 1946 was in een mede door hen geplaatste rouwadvententie van (schoon)vader C. Jonker ook diens beroep vermeldenswaard: secretaris van de gemeente Texel. Adri den Boer 1 Adri den Boer, Varia: uit oude Gorcumse kranten, in: De Hollandse Cirkel 2009-3, p. 116 84

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 38