Reacties N.a.v. 'Varia: Thomas Berendsz. ontwierp ook zonnewijzers' in De Hollandse Cirkel 2009-4 het volgende. De zonnewijzer aan de Jacobikerk te Utrecht is te vinden op internet met foto's van voor en na de restauratie (www. de-zonnewijzerkring.nl)Met daarbij nog een heel goede beschrijving van M.J. Hagen, die over zonnewijzers heeft gepubiceerd samen met dr. J.G. van Cittert-Eymers. De laatste was ook de redster van de zonnewijzer tijdens de restauratie van de Jacobikerk. Ook de ons bekende N.D. Haasbroek heeft bijgedragen aan de genoemde publicaties. Hij is ook de ont werper van de zonnewijzer in de tuin van Huis de Rekere te Bergen. Hierbij een paar foto's van die zonnewijzer, ingesteld op de zomertijd. De foto's zijn genomen op 4 maart 2010 om 15.15 uur. Op afb. 1 is de schaduwstreep zicht baar. (Terzijde: in de zomer staat het geheel - intussen? - in de schaduw van de bomen. De tijd is alleen nog goed af te lezen in de winter, terwijl de zomertijd wordt aangegeven.) Zie ook de zonnewijzer-artikelen van Haasbroek in Geodesia 1965. Andere bekende zonnewijzers zijn onder meer de zonnewijzer aan de Hervormde Kerk te Enschede (van Coenraad Ter Kuile) en, wat ik heb gehoord van een insider, de zonnewijzer bij het ANWB-kantoor te Den Haag. Joop Fokkink Afb. 1. Zonnewijzer in de tuin van Huis de Rekere te Bergen (foto Joop Fokkink) ZONNEWIJZER voor de plaats S2°40'19,4" N.ti. 4°42'57,2" O.L. Tijdaanwijzing: niiddeneiiropese zomertijd Ontworpen en berekend door N.D. Haasbroek n aangeboden aan het bestuur vat Huls de Rekere te Bergen N.H.J Vervaardigd door D.C. Folmer met medewerking van M.C. Dingerdis, R.A. Sundee en G.O.J. Afb. 2. Detail met 'metagegevens'van deze zonnewijzer foto Joop Fokkink) Joop Fokkink zag in De Hollandse Cirkel 2009-4 ook foto's van kistjes met equerres in het artikel 'Pantometer: niet zó vreemd'. Hij zorgde voor een foto van zijn eigen equerre met kistje, die hij ooit kreeg van Jan Rietveldt Afb. 3. Equerre met kistje, (coll. en foto Joop Fokkink) Onthuld op 24 september 1980 door Mejuffi 85

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 39