Varia: instrumenten in geheugenvannederland.nl Afb. 1. Clinometer uit Belasting- en Douane- museum (www.geheugenvannederland. nl) De webstek www.geheugenvannederland.nl bevat naast sextanten minstens twee foto's en beschrijvingen van landmeetkundige instru menten. Van het Belasting- en Douane Museum te Rotterdam is dat een 19de-eeuwse kadastrale clinometer. (Dit werd al kort gememoreerd, maar nog niet afgebeeld in: 'Varia: uit het eerste Kadastermuseum...' in nummer 2009-2, p. 44.Van het Zuiderzee museum in Enkhuizen prijkt er een waterpas instrument van J.M. Kleman Zoon van 1800- 1825 uit Amsterdam op. Dat laatste is trouwens een bruikleen van Museum Boerhaave in Leiden. Verder geeft de site intussen niet alleen een stel kadastrale kaarten, maar ook bouw tekeningen uit 1916 van liet Hypotheek- en Kadastergebouw te Sneek (Fries Scheepvaart Museum). Er volgt op deze site vast nog meer. L f Afb. 3. Onverkochte instrumenten w.o. Kleman- transporteur van veiling uit 2007 (www. glerum.nl) Kleman komt meer voor op internet. Een voor beeld is in een niet-verkocht 'lot 256' van een veiling uit 2007 (www.glerum.nl). 'Een messing tekeninstrument, een zgn. Transpor teur en een messing richtinstrument' werd nog verwacht 650-750 euro op te brengen. 'De eerste Amsterdam, eerste helft 19e eeuw, gemerkt: J.M. Kleman Zoon, Koninklijke Inst. Maakers Hulpmiddel voor het over brengen van opgemeten richtingen en af standen. Met behulp van dit instrument kunnen hoeken tot op een minuut nauwkeurig getekend worden. Daarbij een messing richtinstrument. Beiden in originele houten doos.' Adri den Boer Afb. 2. Waterpasinstrument van J.M. Kleman Zoon uit Zuiderzeemuseum (www.geheugen- vannederland.nl) 91

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 45