Mémoire analytique...4 p. 49-81, waar hij een 'Tableau des latitudes et longitudes' geeft "qui ont servi a la carte de l'Inde Néerlandaise". Daar legde hij in vier kolommen ±475 posities vast die hij gebruikte als ijkpunten voor zijn kaart.5 Zie hiervan een voorbeeld in afb. 1 Tot zijn autoriteiten rekende hij - zoals op die pagina's is te lezen - Engelse en Franse groot heden als Horsburgh, Goldingham [Madras], De la Place, Freycinet, Duperrey, Coulier, Philibert, Norie, Arrowsmith, Dumont d'Urville, en de Rus Krusenstern, maar ook een groot aantal Nederlandse zeeofficieren, zoals Machielsen, Edeling, Kolff, Modera, De Perez, Hugenholtz, Schroder e.a. Flet is niet overbodig op te merken dat Von Derfelden geen hydrografische, maar een topografische kaart vervaardigde, waarbij een van de hoofddoelen was ten behoeve van de Nederlandse regering en het Indische gouver nement een beeld te geven van de bestuurlijke indeling van de Archipel, maar waarmee hij ook probeerde de inwoners van het moederland een zo goed mogelijk beeld te geven van de overzeese bezittingen in de Oost. In de open zeeruimte plaatste hij bijkaarten met de meest recente voornamelijk hydrografische of hydro- grafie-gerelateerde informatie. Op p. 84-112 van de Mémoire analytique... vermeldde hij het kaartmateriaal dat als uit gangspunt had gediend voor zijn kaart.6 Hier van een voorbeeld in afb. 2. Het is volkomen waar wanneer Mohrmann schrijft: "Nimmer heeft hij zelfs ook maar één, door hem astronomisch bepaald punt in een driehoeksnet berekend, laten verifiëren en gepubliceerd." Hij was geen geodeet, maar een cartograaf. In Mohrmanns nauwkeurigheidsschaal komen atlassen [en grote overzichtskaarten] terecht in categorie 8. De geodeten van zijn categorieën 1 t/m 7 komen als zodanig niet aan dergelijke kaarten en atlassen toe. De toevoeging "Deze hoeven niet aan de hoogst haalbare nauw- Afb. 2. Een voorbeeldpagina uit het hoofdstuk in de Mémoire analytique... waarin Von Derfelden het grootste deel van het bronnen materiaal dat hij in zijn bibliotheek bezat of dat hem van vele zijden in bruikleen werd gegeven, per geografische eenheid heeft opgesomd. keurigheidseisen te voldoen" is overigens verbazingwekkend. Met Von Derfelden ben ik van mening dat genoemde producten wel degelijk aan de hoogst haalbare [cartogra fische] nauwkeurigheidseisen moeten voldoen. Waarschijnlijk bedoelt Mohrmann 'de geode tische nauwkeurigheideisen van zijn cate gorieën 1 t/m 5'. Dit alles overwegende kan worden gesteld dat Von Derfelden het verdient anders te worden '"4 Sumatra. Chart of SumatraLondonSaycr1790 2 sh. Zcc-kaart van 't eiland Sumatra bij van Keulen. Map of the Island of Sumatra by W. Marsdenfirst edit. Mfimc carte1811. Map of the Island of Sumatra, by J. Gardner 1839. Kartc von der Insel Sumatra, von Bcrghaus t&3j, Chart of the \Vc&i-Coast of Sumatra, by W. Kirton 1783. Western Coast of Sumatra, by J. Horsburgh, t83a. Plans and charts, in the report of the length of the pendulum at the equator, by J. Goldingham, 1831. Route from Padang to Menangkabu (Memoir of the life etc.of Thorn. Stamford Rallies), London, i83o. Eastern Coast of Sumatraby J. Anderson 3sh.London 1836. Sketch of the Jambi - riverby J. Anderson 1836. Cótcs ct tics d test dc Sumatra. Pas-knart van den Vaarweg van straat Ran ka tot aan Pulo Temaou; Amsterdam bij van Keulen. Southern part of China Seawith MalayaBankaetc.London Saycr. 4 Derfelden van Hinderstein, G.F. von. 1841Mémoire analytique, pour servir d'explication a la carte générale des possessions néerlandaises dans Ie grand archipel indien par Ie baron -publié par les soins de C.A. Tindal. La Haye; Amsterdam: Gebr. van Cleef 5 Voor een vergelijking van de posities van een aantal plaatsen die bij Von Derfelden en Melvill van Carnbee voorkomen, wordt verwezen naar de cd-rom achter in de handelseditie van mijn proefschrift: 'Bijlagen'> 'Bijlage4.pdf '4.4.', p. 81-83 6 cd-rom: 'Bijlagen'> 'Bijlage4.pdf '4.1.', p.1-56 51

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 5