gekarakteriseerd dan: "in zijn luie stoel gezeten" bezig te zijn geweest met kaart materiaal te verzamelen, dit te kopiëren en te becommentariëren. De vele kritische aan tekeningen van allerlei - waaronder trigono metrische - aard die hij op de kaarten maakte, en die hem brachten tot de definitieve compi latie, laten zich in de beschrijvingen bij de kaarten in het hoofdstuk 'Cartobibliografie' van mijn proefschrift lezen.7 De passage in de tweede kolom van p. 141 van het DHC-artikel, waarin Mohrmann beweert dat ik er nog een schepje bovenop8 zou doen met het verhaal9 in CT 2009-2 en waarin ik de nauwkeurigheid van de kaarten van Von Derfelden bijna tot een internationale standaard zou verheffen waaraan Franse hydro- grafen zoals Vincendon-Dumoulin een voor beeld zouden kunnen nemen, is andermaal een geweldig schot naast de boeg. Het gaat hier om het simpele feit dat Vincendon- Dumoulin in een van de delen van het reis verslag van de expeditie naar Oceanië en de Zuidpool die in de jaren 1837-1840 onder commando van Dumont d'Urville heeft plaats gevonden, een kaart van Borneo uit 1835 had opgenomen die hem was geschonken door Van den Dungen Gronovius, de ex-resident van Pontianak op Borneo. Allerlei topografische informatie daarop was in 1844, het jaar van de publicatie van dat reisverslag, aanwijsbaar onjuist10, en de enige zichtbare 'correctie' die daarop door Vincendon-Dumoulin was aan gebracht, bestond uit de intekening van de vaar route van de Astrolabe en de Zélée. Daarom verweet Von Derfelden Vincendon-Dumoulin dat hij op dit punt niet wetenschappelijk ver antwoord te werk was gegaan, omdat er een nauwkeuriger kaartbeeld voorhanden was, b.v. dat op blad 2 en 3 van Von Derfeldens 'Algemeene Kaart...'. Von Derfelden sloeg de Franse ontdekkings reizigers zeer hoog aan, maar juist daarom vond hij het plaatsen van de kaart van Gronovius een grove misser. In het DHC-artikel nam Mohrmann de gelegen heid te baat zijn fout in CT 2006-3 te corri geren, ik zou haast zeggen te overcompenseren. Op p. 66 in CT gaf hij afb. 4 'Schets van de baai van Batavia; volgens de nieuwste waar nemingen en verscheidene M.S.S.kaarten te zamengesteld' als bijschrift: "Dit is de eerste kaart 'opgehangen' aan de tijdbal van Batavia en daarmee aan de Greenwich-nulmeridiaan. Vervaardiger van deze kaart is de marine- officier/hydrograaf G.F. Baron von Derfelden van Hinderstein (1783-1857] in 1842." Deze schets, een bijkaart op blad 6 van de 'Algemeene Kaart...', was Von Derfeldens compilatie van [voorzover ik heb kunnen vast stellen]: de 'Nieuwe kaart van de Rheede van Batavia strekkende van de hoek Ontong Java tot de Hoek van Krawang opgenomen en in Teekening gebracht door J.T.B' [J.T. Busscher]11het was één van de 86 door Busscher gekopieerde kaarten die deze gepensioneerde zeeofficier in 1836 aanbood aan het Ministerie van Koloniën, en waarvan de originelen stammen uit de eerste decennia van de 19de eeuw toen Busscher tweede informator was aan "het Marineschool te Semarang"; de kaart 'Peilingen ter bepaling eener Droogte op de Reede van Batavia' waarop Z.M. Fregat Bellona vast geraakte, gemerkt A.L.W. [A.L.Weddik]12; de kaart werd getekend door Dibbets in 1828; de 'Kaart van de Stad Batavia en de Bank voor de Groote Rivier met de nieuwgemaakte Zee-hoofden Zamengesteld uit onder scheidene opnamen sedert 1817 gedaan op 7 Broeders. 2007, p. 226-499 8 Dat is: boven op mijn beoordeling van het werk van Von Derfelden zoals te lezen in mijn proefschrift. 9 Broeders. 2009. Negentiende-eeuwse kaartkritiek; Von Derfeldens brief aan Vincendon-Dumoulin. Caert-Thresoor 2009, p. 48-54 10 Een kopie van deze kaart was aan Von Derfelden in de voorbereidende fase van zijn eigen exemplaar in bruikleen gegeven, maar hij had er wegens de ondeugdelijkheid geen geo-informatie aan ontleend. Zie Caert-Thresoor 2009-2, 50 tweede kolom, waar Von Derfeldens oordeel over de kaart uit de Mémoire analytique..., 11 wordt geciteerd. 11 Broeders. 2007, hoofdstuk 'Cartobibliografie' kaartnr. 36.02.03 12 idem kaartnr. 36.02.04 52

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 6