had", en als Apeldoorn nu met spoed zou worden aangepakt, dan zou de gemeente nog van de uitkomsten kunnen profiteren bij de voorgenomen vervaardiging van de standaard- kaart 1:1.000; desgewenst zou de gemeente het Kadaster de "meest mogelijke faciliteiten" bieden. Blijkbaar had I-V Boer, op zoek naar kansen om zijn in Dieren beproefde methode in de praktijk toe te passen, in overleg met de gemeente Apeldoorn al initiatieven richting Financiën genomen. In afwachting van de ministeriële toestemming voor uitvoering van de beoogde hermeting kreeg de ambitieuze I-V gelegenheid zijn methode binnen de 'gewone dienst' in Apeldoorn toe te passen bij de vaststelling van de buiten- en binnengrenzen van landgoed Berg en Bosch. In de zomer en het najaar van 1918 deed zijn daarin bedreven landmeter J.F.A. van Riessen15 dat op 'Dierense' wijze in overleg met de omringende, respectievelijk 'ingesloten' aangelande eigenaren16; 'ingesloten' omdat, zoals al opgemerkt, de erven Wils het gebied al vóór de verkoop ten dele perceelsgewijze hadden verkocht. De bij het grondbedrijf tijdelijk aangestelde gepensio neerde kadasterlandmeter J. Suk deed bij de grensregeling 'aanwijs' namens de gemeente en landmeter Koutstaal, die voor de opmeting van het gehele gebied tijdelijk was aangesteld bij Gemeentewerken, kreeg gelegenheid zich met de indeling van het terrein vertrouwd te maken. De grenzen werden aan Apeldoornse kant - zoals dat 'Dierens' behoorde - degelijk gemarkeerd met ingegraven betonpalen, ge merkt 'GA': Gemeente Apeldoorn. Afb. 7. Somber weer bij de meettoren in de zuidwestelijke hoek van Berg en Bosch (coll.: CODA/Archief) 1 6 Oudere halfbroer van W. van Riessen (zie noot 1) 16 Bedrijfsmuseum Kadaster (Arnhem), inv. nr. 1210 Dierense hermeting voor Apeldoorn In mei 1918 kreeg B&W van de minister antwoord op de brief die in maart tot bespoe diging van de algehele gemeentelijke her meting was uitgegaan: even geduld; na evaluatie van de proefhermeting Dieren en bij beschikbaarheid van "landmeterspersoneel" zal de I-V te Arnhem - Boer dus - worden uit genodigd contact op te nemen. Eind september 1919 was het eindelijk zo ver en begin oktober kondigde Boer zich aan voor mondeling over leg over de gang van zaken bij de ophanden Afb. 8. Als RD-punt Apeldoorn-1 speelde de in 1892 voltooide kerk aan de Loolaan in 1918 een hoofdrol bij Van Nes'driehoeksmeting en later bij de hermeting van Apeldoorn door het Kadaster, (coll.: CODA/Archief) 100

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 10