Natuurlijk heerst er altijd een gevaar in het duiden van een afgebeelde situatie op basis van een illustratie. Alleen al de interpretatie van de artiest, de keuzes die hij maakt en de vrijheden die hij zich gunt, maken het dubieus hieruit een 'waarheid' af te leiden. Dat lijkt natuurlijk nog riskanter bij een prentje in een kinderboek. Het is echter de enige afbeelding van vroege Nederlandse topografische ingenieurs in een werksituatie die ik ken en juist daarom was ik zo verbaasd deze in een kinderboekje aan te treffen. Er zijn voldoende afbeeldingen van officieren van de Generale Staf en de Genie (die beiden topografisch werk deden) uit de negentiende eeuw, maar die tonen vrijwel uit sluitend verzamelde militairen vanwege de uniformen, vaak ook nog te paard. Afbeel dingen van kleinschalige militaire werk situaties zijn heel zeldzaam en voor zover mij bekend bestaat er geen met een planchet en/of alidade. Wel kennen we een fraaie prent voor volwassenen van de Franse ingenieurs géographe in eenzelfde situatie, uit de Napoleontische tijd, rond 1812. We zien twee officieren aan het werk in een enigszins mediterraan landschap met een planchet en alidade met telescoop. De afbeel ding is gemaakt door Carle Vernet, een bekende militaire illustrator. De betrouwbaar- heid van de prent wordt echter betwist, met name vanwege foutieve afbeelding van de uniformen. Die discussie doet hier niet ter zake, maar betekent wel dat de kunstenaar zich met hetzelfde gemak vrijheden kan hebben veroorloofd over (het gebruik van) de afge beelde instrumenten: de alidade met telescoop. In dit beperkte vergelijkingsmateriaal vinden we dan ook geen bewijs voor de juistheid van de werksituatie in het kinderboek en mijn eigen gebruik van de alidade met telescoop in 1815. Een betere aanwijzing vond ik in een 'Handboek voor de officieren van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs' door Jan David Pasteurs. Zonder de beschikking over de eerste druk Iconogafie Afb. 3. Ingenieurs géographe door Carle Vernet (1812) Koninklijke Militaire Academie Hoe realistisch is het dus dat militaire ingenieurs begin of halverwege de negentiende eeuw werk ten met een dergelijke combinatie van planchet en alidade met telescoop? Aangezien de militaire ingenieurs en andere officieren hun eigen technische opleiding hadden (vanouds in Delft, vanaf 1828 in Breda), lijken de hand boeken van deze Genie- en Artillerieschool en later de Koninklijke Militaire Academie een belangrijke bron voor het gebruik van instru menten door officieren. In 1842 publiceerde Van Kerkwijk voor de KMA zijn eerste 'Geodesie voor de kadetten van alle wapenen', gevolgd door verschillende drukken. De afbeelding en beschrijving van een alidade daarin betreffen alleen de eenvoudige vizieralidade: de meestal koperen of messing liniaal, met twee vaste of opklapbare vizieren. Van Kerkwijk besteedt overigens vooral aandacht aan de constructie van de planchet en dan met name de kogel- schamier waarmee het tafeltje aan de driepoot vastzit. De vizierliniaal zelf krijgt erg weinig uitleg. Van Kerkwijks collega-auteur voor de KMA, Ch. M. Schols, maakt vanaf 1879 in zijn handboeken wel onderscheid tussen de (in zijn woorden) 'gewone' vizierliniaal of liniaal met gewone vizieren en die met een kijker. Tot zeker in 1901 toont zijn platenatlas echter alleen afbeeldingen van de alidade met gewone vizieren en volstaat hij met de afbeelding van een generieke kijker om het principe daarvan (ook voor alidades) toe te lichten. Handboeken 109

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 19