hiervan vond ik in de tweede druk van het Handboek (1837) een beschrijving van alidades 'van hout of koper, met vizieren of van eenen kijker voorzien'. Ziedaar: tenminste in 1837 was de alidade met kijker dus ook in Nederland zo algemeen, dat deze een plaats had in een militair handboek. Pasteurs definieert de alidade met kijker tussen drie typen alidades: De alidade zoals we die in dit artikel onder zoeken, behoort uiteraard tot Pasteurs' tweede type. En Pasteurs noemt de alidade niet alléén, enkele regels lager stelt hij nog eens: 'De alidaden met kijkers verdienen in alle gevallen de voorkeur'. Er bestond in 1837 dus waar schijnlijk al zoveel ervaring met de alidades met kijker dat de praktijk had uitgewezen dat deze de voorkeur verdienen. Dat bracht mij ertoe ook de vroegere handboeken eens te bekijken, of daarin melding wordt gemaakt van de alidade met telescoop. Ik bezit de derde druk van Morgensters Werkdadige Meetkonst uit 1784 en daarin wordt uitvoerig de aard en werking van de planchet en alidade toegelicht (in Morgensters termen de 'mensula' en 'lineaal'). Naar verwachting schrijft Morgen ster (of liever gezegd Johann Hermann Knoop als zijn latere redacteur) echter alleen over de eenvoudige alidade, met gewone vizieren. Voor de zekerheid ook nog even Van Nispens Land- meet-konst uit (in dit geval) 1744 nagekeken: daarin worden de alidade en planchet helemaal niet uitgelegd. Het instrumentarium van een landmeter volgens Van Nispen bestaat slechts uit een winkelkruis en een ketting (en aan verwant gereedschap). Zouden we daarmee voorzichtig kunnen vast stellen op basis van het handboek van Pasteurs dat de alidade met telescoop in de eerste helft van de negentiende eeuw bij onze ingenieurs is geïntroduceerd? Ik heb toch nog even verder gezocht. Op internet vond ik een interessante vermelding van zo'n type alidade met telescoop, geproduceerd door Fahlmer in Straatsburg, voor een aanzienlijke prijs te koop in de Verenigde Staten. Het fraaie instrument is totaal 440 mm lang en de telescoop 410 mm. De verkoopbrochure legde een link naar het boek 'The Divided Circle' van Bennet, waarin eenzelfde versie zou staan. Die alidade met telescoop bleek zich te bevinden in het Whipple Museum of the History of Science in Oxford (met dank aan N. de Hilster). Dit instrument is 437 mm lang en gegraveerd met een transversaalschaal, waarvan de schaal mij niet bekend is. Interessant is echter dat het museum de alidade gedateerd heeft op 1725! Het museum bezit ook een vroeg negentiende- eeuws exemplaar van dezelfde maker, genoemd in L'Estrange Turners 'Nineteenth- century scientific instruments'. Op 28 oktober 1998 werd een alidade van hetzelfde type verkocht door Sotherby's voor GBP 2000. Zowel de maker als de beide alidades in het Whipple Museum staan ook vermeld in de online Webster Signature Database van het Adler Planetary and Astronomy Museum. De bijzonder vroege datering verraste mij, maar de genoemde alidades van Fahlmer zijn gelijk ook de enige vermeldingen die ik heb gevonden. En met het compleet ontbreken van ver meldingen in de belangrijkste Nederlandse handboeken van die tijd mag ik wel vaststellen dat in Nederland dergelijke vroege alidades met telescoop niet of nauwelijks zijn gebruikt. Kunnen we daarmee een 'educated guess' maken van het moment waarop de alidade met 1. 'in het middelplint van eenen in graden verdeelden koperen cirkelen om hetzelve bewegelijk, als bij astrolabiën 2. 'geheel los, als bij planchetten 3. 'naast het instrument evenwijdig met eene der middellijnen aangebracht, als bij boussolen Straatsburg Ajb. 4. Een helaas onduidelijke ajbeelding van de alidade uit geschat1725, enige tijd geleden nog te koop in de Verenigde Staten Conclusie 110

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 20