Varia: weer grafsteen van landmeter telescoop in Nederland is geïntroduceerd? Het is in ieder geval voor 1837 geweest; opname in het Handboek voor Ingenieurs geeft zoveel wel aan. Dat maakt dus het kinderprentje waar dit allemaal mee begon realistisch genoeg, met de bewuste telescoop afgebeeld rond 1850. Het exacte moment van de introductie heb ik hier mee natuurlijk niet vast kunnen stellen. Maar tijdens discussies met andere historische land meters heb ik in ieder geval voldoende geschut om activiteiten met de alidade met vizierliniaal in Nederland niet meer te hoeven dateren na 1840. Literatuur Bennet, J.A., 'The Divided Circle', Phaidon Christie's: Oxford, 1987 L'Estrange Turner, G., 'Nineteenth-century scientific instruments', Philip Wilson: Londen, 1983 Morgenster, J, 'Werkdadige Meetkonst', 1784 Nispen, M. van, 'De Beknopte Landmeet- konst'De Vries: Dordrecht, 1744 Pasteur, J.D. 'Handboek voor de officieren van het Korps Ingenieurs, Mineurs en Sappeurs', Thieme: Zutphen, tweede druk (1836-1838) 'Beroepen komen op grafstenen niet vaak voor en indien wel, dan zijn het veelal niet de minste', zo schreef ik in nummer 2009-3 over de grafsteen van landmeter Thomas Berendtsz. uit Kampen (1625) en met aanhalen van de eerdere publiciteit rond de steen van Willem Jansz. uit Baarland (1588). Misschien zijn het er toch iets meer dan we wisten en moet ondertussen de vraag worden gesteld welke beroepsvermelding van landmeters op graf stenen de oudste en jongste Nederlandse zijn. Aanvullingen zijn welkom (en bedoeld zijn dan dus niet stenen met de naam, maar met het beroep landmeter)! Afb. 1. Fragment van de grafsteen van land meter Bernardus Rheneburgus in de Sint Jans- kerk te Gouda (foto Mieke den Boer-Snoei) Rheneburgus uit Gouda In 1657 maakte medisch doctor Bloncq in Gouda het volgende grafschrift voor een graf in (nu?) vak 35 in de Sint Janskerk: 'Hic Bernarde jaces Rheneburge, geometra Goudae publice scriba simul nee non chirurge perite. Obyt 7 sept [ember] a° aetat[is] 82 C, 1657. M. Bloncq M.D.' In eenvoudig neder- lands: Hier lig jij, Bernardus Rheneburgus, landmeter van Gouda, gemeentesecretaris en tevens een zeer ervaren chirurg. Gestorven 7 september op de leeftijd van 82 jaar, 1657. M. Bloncq medicinae doctor. Opname in dit tijdschrift is te danken aan een nieuw boekje van Hennie van Dolder-de Wit: 'Mijn voeten lopen over oude stenen... Vier eeuwen begraven in de Sint-Janskerk'. De na zijn dood middels de steen nog 'toe gesproken' Bernardus Rheneburgus komt niet voor in het boek met landmetersadmissies van Muller en Zandvliet, maar dat 'geometra Goudaevooraf gaat aan zijn banen als gemeentesecretaris en chirurg zegt genoeg! Adri den Boer 111

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 21