besteed.4 In genoemde processen-verbaal werden door de landmeters van het Kadaster in deze gebieden dan ook in grensmarkeringen van na 1813 tot gemeentegrenzen gepromo veerde oude grenzen beschreven. Uit de enige vermelding en ondertekening van de processen-verbaal van grensbepaling van het Schoutambt Almelo (later de gemeente Ambt Almelo) blijkt dat Landmeter van de le klasse ~^)a >1 A a /i n belastingambtenaren alsmede plaatselijk deskundige eigenaren, een rondgang langs de grenzen van de gemeente gemaakt, en in aan wezigheid van de landmeter van het Kadaster werden de grenzen van deze gemeenten beschreven. Van een dergelijke beschrijving werd daarna een proces-verbaal opgemaakt met een schets waarop de grenzen werden afgebeeld (afb. 2).2 Van deze processen-verbaal werden drie exemplaren opgemaakt, en wel één voor de provinciale griffie, één voor de betreffende gemeente en één voor het Kadaster. De exemplaren van het Kadaster zijn na de laatste reorganisatie in bewaring gegeven bij de Rijks archieven. Het Historisch Centrum Overijssel te Zwolle verdient een compliment voor de wijze waarop de processen-verbaal worden bewaard en zijn gearchiveerd. De commissie te Ambt Almelo, belast met de beschrijving van de gemeentegrens, kwam op 15 november 1816 op het Almelose raadhuis bijeen. De 22 grenspunten van de buitenomtrek van deze gemeente kregen bij deze beschrijving alle een nummer, maar óók, hetgeen wel uniek kan heten, een naam. Zo kreeg de gefoto grafeerde grenssteen nummer 7 de naam "Sorgpaal", genoemd naar de ingenieur verificateur van het Kadaster J.J. Sorg. Deze steen staat in het oosten van Almelo nabij de Pook, waar de Broekzij deweg en de Graven- allee ongeveer bij elkaar komen. De steen staat nabij de zwemplaats uit onze jeugd, waar op het kaartje van afbeelding 1 genoemde Gr.pl. 7 ook is ingetekend (afb. 3).3 De vraag rijst waarom deze grenssteen nummer 7 werd vernoemd naar de landmeter en ingenieur-verificateur J.J. Sorg. Raadpleging van de processen-verbaal van grensbepaling geeft hierop een antwoord. In Oost-Nederland worden vele gemeentegrenzen gevormd door de eeuwenoude markegrenzen. Aan deze markegrenzen, die zich veelal bevinden in woeste gronden, werd in de afgelopen jaar gangen in dit tijdschrift reeds aandacht Afb. 3. De "Sorgpaal"volgens een veldwerk van 1968 al 'scheef(foto Henk Holsbrink) Afb. 4. De handtekening van landmeter C. De Haan 22 grenspunten - Processen-verbaal van Grensbepaling, Inventaris 892, Historisch Centum Overijssel, Zwolle 3 Historische Atlas Overijssel, 1990 4 Henk Holsbrink e.a, De Onrechtvaardige Landmeter, in: De Hollandse Cirkel 2007 en 2008 113

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 23